Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska

piątek,

15 lutego 2019

16:17

Będą zmiany przy odbieraniu dzieci z gdyńskich przedszkoli. Miasto wprowadziło nowy program pilotażowy

Odbiór dzieci z gdyńskich przedszkoli będzie możliwy wyłącznie z kartą mieszkańca. Miasto zaczęło pilotażowy program, w którym każdy rodzic i osoby upoważnione mogą odbierać dzieci dopiero po okazaniu miejskiej karty.

Do programu zgłosiło się na razie 6 przedszkoli. W każdym zamontowane będą specjalne czytniki. 


- System będzie pytał o tę kartę i automatycznie potwierdzi, że osoba jest upoważniona do odbioru dziecka. Pilotaż ma też uporządkować proces związany z płatnościami w przypadku nieobecności dziecka. Póki co, do końca lutego, jest to sześć przedszkoli. W najbliższym czasie rodzice będą informowani, które kolejne przedszkola będą brały udział w pilotażu - wyjaśnia Małgorzata Czaja, kierownik Referatu ds Jakości Życia i Integracji Systemu Zarządzania Urzędu Miasta Gdyni.

UPOWAŻNIENIE DLA INNYCH

Przy pomocy karty mieszkańca dzieci z przedszkoli mogą też odbierać osoby upoważnione przez rodziców.

- Nie wszyscy rodzice mają możliwość osobiście odebrać swoje dzieci z przedszkola i upoważniają do tego dziadków czy ciocie. Te osoby też powinny wyrobić swoją kartę mieszkańca. Rodzic upoważnienie wprowadza w systemie, a nie wpisuje na kartce w przedszkolu - wyjaśnia Małgorzata Czaja.

WSZYSTKIE PRZEDSZKOLA W GDYNI

System ma objąć wszystkie przedszkola w Gdyni, a w przyszłości także szkoły. Na karcie mieszkańca znajdują się karty Gdyni Rodzinnej oraz Senior Plus. W przyszłości dołączy także Gdynia Rodzinna Plus, czyli dla rodzin wielodzietnych, a także karta biblioteczna. Podobne rozwiązania na karcie miejskiej działają we Wrocławiu.

Obecnie gdyńska karta mieszkańca oferuje między innymi darmowy wstęp raz w roku na mecze miejskich zespołów sportowych i odwiedzin w instytucjach kultury oraz zniżki. Kartę można wyrobić bezpłatnie. 

Magdalena Manasterska/mkul