Wiadomości
fot. Copernicus/ Katarzyna Brożek

czwartek,

14 lutego 2019

15:19

Oddział chorób wewnętrznych szpitala na Zaspie po remoncie. Rocznie leczy się tam ponad 5 tys. pacjentów

Dwuosobowe sale chorych z łazienkami, nowy sprzęt i pomieszczenia po remoncie - tak wygląda oddział chorób wewnętrznych w szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Z leczenia w placówce korzystają głównie osoby w podeszłym wieku.
- Nasi pacjenci to najczęściej mieszkańcy Zaspy i okolicznych dzielnic. Większość to osoby 90 plus, mieszkające samotnie albo z równie wiekowymi małżonkami, których dzieci przebywają np. za granicą - mówi dr Awa Barlikowska-Kostiuk, ordynator oddziału. 
 
Pacjenci są zwykle odwodnieni, bo mają zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową. Cierpią też powodu niewydolności serca albo chorują na zapalenie płuc. - Rocznie, tylko ze szpitalnego oddziału ratunkowego, przyjmujemy na oddział około 5 tysięcy pacjentów - dodaje lekarka.

TO NIE JEDYNY REMONT
 
Na oddziale chorób wewnętrznych szpitala na Zaspie znacząco poprawią się warunki leczenia pacjentów - informuje Rafał Cudnik, dyrektor medyczny szpitala św. Wojciecha.

- Ta modernizacja to element większego projektu poprawy warunków leczenia w placówce. Kończymy remont oddziału chirurgii ogólnej, trwa remont części pediatrycznej oddziału ratunkowego, a także realizujemy największą inwestycję w ostatnich latach, czyli budowę nowego bloku operacyjnego.

barlikowska awaNa zdj. dr Awa Barlikowska-Kostiuk, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Fot. Joanna Matuszewska
 
Prace przeprowadzone na oddziale to koszt ponad 3 milionów złotych. Obecnie w szpitalu są dwa oddziały wewnętrzne, które łącznie mają prawie 70 łóżek. W minionych latach przeprowadzono I etap inwestycji, wyremontowana została pierwsza cześć oddziału. Obecnie na każdym są po 34 łóżka dla pacjentów, w tym łącznie 7 podwyższonego dozoru medycznego. Oddział wyposażony jest w mobilny echokardiograf oraz kardiomonitory.

Joanna Matuszewska