Wiadomości
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

czwartek,

14 lutego 2019

07:20

To trzeci taki oddział na Pomorzu. Intensywna terapia dla dzieci od teraz w szpitalu klinicznym GUMed

Oddział intensywnej terapii dla dzieci otwarto w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. - To cztery stanowiska do intensywnej terapii, których dotąd w szpitalu brakowało - mówi prof. Radosław Owczuk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed, kierujący oddziałem.

Oddział jest trzecią tego typu jednostką w województwie pomorskim. Dwie inne znajdują się w szpitalach Copernicus i dziecięcym na Polankach.

JUŻ DZIEWIĘCIORO PACJENTÓW
 
Pierwszą pacjentką oddziału była 11-letnia Martynka, która przeszła operację serca. Po niej było ośmioro kolejnych pacjentów. Dzieci przebywają na oddziale od kilku do kilkunastu dni, w zależności od potrzeb.

- Oddział działa od stycznia, jest doskonałym zapleczem dla naszych sześciu klinik pediatrycznych. Do każdej z nich trafiają pacjenci, u których potencjalnie może pojawić się konieczność przeniesienia na oddział intensywnej terapii - dodaje dyrektor szpitala klinicznego Jakub Kraszewski.

opiom2Od lewej: prof. Radosław Owczuk (kier. oddziału), prof. Edyta Szurowska (prorektor GUMed), Małgorzata Zadorożna (Min.Zdrowia) Arkadiusz Lendzion (wicedyr. UCK) i Jakub Kraszewski (dyr. UCK). Fot.Sylwia Mierzewska/UCK

Na Oddziale Intensywnej Terapii Dziecięcej UCK hospitalizowani będą pacjenci od pierwszego dnia życia aż do ukończenia 18 lat, wymagający specjalistycznego leczenia z powodu ciężkiego stanu ogólnego, niewydolności oddechowej, krążeniowej lub wielonarządowej.

- Na wyposażeniu jest m.in. najnowocześniejsza aparatura monitorująca i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe, w tym kardiomonitory, respiratory, pompy infuzyjne, aparat do terapii nerkozastępczej, bronchofiberoskop i wiele innych. Oddział ma też dwa nowoczesne inkubatory dla najmłodszych dzieci oraz aparat do USG z głowicą do badań kardiologicznych i defibrylator - wylicza prof. Radosław Owczuk.

ZBYT NISKI KONTRAKT

Na razie oddział uzyskał niewielki kontrakt z NFZ, wystarczający jedynie na sfinansowanie jednego z czterech łóżek. - Będziemy zabiegać o jego zwiększenie - mówi prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- To od początku było dla nas jasne, że nie uzyskamy całości niezbędnych środków, ale ten oddział jest tak ważny i tak potrzebny, że zdecydowaliśmy się na jego utworzenie - tłumaczy prof. Szurowska.

Remont i wyposażenie w sprzęt oddziału intensywnej terapii dla dzieci kosztowało szpital UCK prawie półtora miliona złotych.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl