Wiadomości
Fot. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

wtorek,

12 lutego 2019

09:04

Bezpłatne badania jamy brzusznej w UCK. "Gdy tętniak pęknie, nie będziemy już w stanie pomóc"

Jeśli skończyłeś 65 lat, możesz skorzystać z bezpłatnego badania USG jamy brzusznej. W programie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku weźmie udział 1,7 tysiąca osób. Badanie ma wykryć tętniaka aorty brzusznej u osób z ryzykiem tego schorzenia.
Tętniaki aorty brzusznej powstają wskutek osłabienia ściany tętnicy głównej. Najczęstszą ich przyczyną jest uraz u młodych osób, a u starszych miażdżyca. Wykrywa się je u 3-6 proc. mężczyzn powyżej 65. roku życia.

- Choroba może rozwijać się skrycie i nie dawać żadnych objawów, aż do momentu, gdy tętniak pęknie i pacjent w ostrym stanie trafi do szpitala, a my najprawdopodobniej nie będziemy już w stanie mu pomóc - mówi dr n. med. Grzegorz Halena z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Śmiertelność pacjentów, u których doszło do pęknięcia tętniaka, wynosi od 50 do 70 proc., dlatego tak istotne są badania przesiewowe, umożliwiające wykrycie tego schorzenia na wczesnym etapie.

CZYNNIKI RYZYKA


Program skierowany jest do pacjentów powyżej 65. roku życia, u których występują co najmniej dwa czynniki ryzyka: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość.

Tętniaki aorty brzusznej wykrywane są pięć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.
 
Program adresowany jest do pacjentów, którzy chcieliby zrealizować szybkie, uproszczone badanie w celu upewnienia się, czy nie mają tętniaka aorty brzusznej. Organizatorzy proszą o zgłaszanie się jedynie tych osób, które nigdy lub przez ostanich kilka lat nie miały wykonywanej ultrasonografii czy tomografii jamy brzusznej.

DO 2020 ROKU

Badania wykonywane są w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK na II piętrze budynku nr 4 (ul. Dębinki 7, Gdańsk). Zapisać się na badania można pod adresem tetniak@uck.gda.pl lub dzwoniąc na ogólnopolską infolinię: 22 417 13 25.

Program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, którego ogólnopolskim koordynatorem jest Klinika Chirurgii i Angiologii SPSK 1 w Lublinie, ruszył w 2018 roku. Regionalnym wykonawcą badań w województwie pomorskim jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Program zakończy się w 2020 roku.
 
oprac. mk