Wiadomości
Fot. Gdynia.pl

wtorek,

12 lutego 2019

18:00

Znaki przy kilku gdyńskich szkołach ostrzegą kierowców, czy nie jadą za szybko. A to nie koniec zmian

Specjalny znak z rejestratorem prędkości będzie na bieżąco kontrolował, czy kierowcy nie jadą za szybko. Takie rozwiązanie zostanie zastosowane przy trzech gdyńskich szkołach przy ulicach: Unruga, Witomińskiej i Rdestowej.
- Jesteśmy po posiedzeniu komisji, która ma wypracować bezpieczne dojście do każdej szkoły dla najmłodszych mieszkańców Gdyni. Pilotażowy projekt polega na tym, że w trzech miejscach powstanie sygnalizacja świetlna, która spowoduje zmniejszenie prędkości samochodów jeżdżących na co dzień ulicami przy szkołach – mówi dla Gdynia.pl Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju i jednocześnie przewodniczący komisji.

ZWIĘKSZĄ BEZPIECZEŃSTWO?

Trzy szkoły wybrano na postawie analizy ruchu, którą przeprowadził Zarząd Dróg i Zieleni. - Na co dzień jeździ przy nich bardzo dużo samochodów, nie zawsze zgodnie z przepisami. Sygnalizatory spowodują, że kierowcy zbliżający się do terenu szkoły zwolnią i dzięki temu podniesie się bezpieczeństwo na drogach – wyjaśnia wiceprezydent.

WIĘCEJ ZMIAN?


To jednak nie jedyne szkoły, przy których należy spodziewać się zmian wpływających na bezpieczeństwo na drodze. Przy innych placówkach po jakimś czasie mogą pojawić się takie rozwiązania, jak wzbudzana przez pieszego sygnalizacja świetlnej, podświetlane znaki ostrzegawcze, wyniesione przejścia i barierki, strefy kiss & ride czy inteligentne systemy oświetlenia ostrzegawczego dla kierowców.


Pierwsze zmiany pojawią się w pobliżu szkół, przy których jest największy ruch: przy Szkole Podstawowej nr 39 (ulica Unruga), przy Zespole Szkół Specjalnych nr 17 (ulica Witomińska) oraz między Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 3 i Szkołą Podstawową nr 45 (ulica Rdestowa).

Postawienie znaków ma kosztować ok. 100 tys. złotych.

oprac. mili