Wiadomości
Fot. UM Elbląg

poniedziałek,

11 lutego 2019

15:57

1000 polskich książek dla Polonii z Litwy. Spontaniczna akcja w Elblągu

W trzy tygodnie urzędnicy i mieszkańcy Elbląga zebrali ponad 1000 książek dla Polonii z Litwy. Inicjatywa była spontaniczna i zrodziła się z rozmów z przedstawicielem elbląskiego oddziału PCK, który przyszedł do urzędu po polskie flagi.
- Zaczęliśmy rozmawiać z wiceprezesem elbląskiego PCK Kazimierzem Stańczykiem, co można jeszcze zrobić dla Polaków uczących się w szkołach na Litwie. Zrodził się pomysł, by zebrać książki. Początkowo akcja była tu w urzędzie, wśród pracowników biura prezydenta, a później rozpropagowaliśmy ją za pośrednictwem mediów społecznościowych wśród mieszkańców. I tak od połowy stycznia do 7 lutego zebraliśmy ponad tysiąc książek - relacjonuje rzecznik prezydenta Elbląga Joanna Urbaniak.


KLASYKA, PODRĘCZNIKI I PORADNIKI

Jeszcze w tym tygodniu książki dotrą do szkolnych bibliotek w gimnazjum w litewskich Solecznikach i liceum w Dziewieniszkach.

- To różnogatunkowa literatura. Od najpiękniejszych baśni polskich, przez klasykę literatury pięknej: "Pan Tadeusz", nowele i opowiadania Henryka Sienkiewicza, podręczniki i poradniki - dodaje rzecznik.

REJON SOLECZNICKI, SKUPISKO POLONII

Teraz książki zostaną przewiezione do szkół polskich w rejonie solecznickim na Litwie. To tam w miasteczku Soleczniki znajduje się polskie Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego, a w pobliskiej miejscowości Dziewieniszki - średnia Szkoła im. Adama Mickiewicza. W rejonie, jak i w wymienionych miejscowościach, większość mieszkańców stanowią Polacy.


Marek Nowosad/puch