Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment/Piotr Puchalski

poniedziałek,

11 lutego 2019

15:16

Oficjalnie: Grzegorz Braun kandydatem na prezydenta Gdańska. Pomimo "przygód, które zafundowali komisarze wyborczy"

To już oficjalna informacja. Troje kandydatów powalczy o fotel prezydenta Gdańska w przedterminowych wyborach w marcu. Miejska Komisja Wyborcza w Gdańsku w poniedziałek zarejestrowała Grzegorza Brauna, po tym jak odroczyła jego rejestrację w piątek. Chodziło o wyjaśnienia dotyczące adresu.
- Dziś na posiedzeniu miejska komisja wyborcza zarejestrowała jako trzeciego kandydata, jeśli chodzi o kolejność rejestracji, pana Grzegorza Brauna. W ten sposób mamy zarejestrowanych trzech kandydatów w kolejności: panią Aleksandrę Dulkiewicz, pana Marka Skibę i pana Grzegorza Brauna. To są trzej kandydaci, którzy zgłosili swoje kandydatury i oni też w komplecie zostali zarejestrowani – mów przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Marek Jankowski.


"TO MOBILIZUJE NAS DO PRACY"

- Te przygody, które nam zafundowali tutejsi komisarze wyborczy, także Państwowa Komisja Wyborcza w Warszawie, to paradoksalnie mobilizuje nas do pracy i potwierdza sens mojej kandydatury w tych wyborach - powiedział Grzegorz Braun.

OŚWIADCZENIE KWW GRZEGORZA BRAUNA

W piątek buro prasowe Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna poinformowało, że Komisja Wyborcza w Gdańsku odroczyła rejestrację do poniedziałku. W komunikacie rozesłanym mediom napisano: "Jako powód podała (komisja – przyp. red.) fakt, że w obowiązującym formularzu zgłoszeniowym w miejscu informacji o adresie zamieszkania kandydata zgadnie ze stanem faktycznym wpisany został adres zamieszkania. Komisja uznała jednak, że w tej rubryce powinien zostać wpisany adres, pod którym Kandydat widnieje w rejestrze wyborców. Ten rzekomy błąd został usunięty, jednak mimo to kandydat nie został zarejestrowany".


WYJAŚNIENIA PRZEWODNICZĄCEGO MKW W GDAŃSKU

Jak wyjaśnił Marek Jankowski, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku przy rejestracji kandydata zabrakło dostępu do danych, które pozwoliłyby stwierdzić, że Grzegorz Braun figuruje w rejestrze wyborców prowadzonym przez inną gminę niż ta, na terenie której mieszka. - Był problem ze sprawdzeniem prawidłowości tych danych. KWW Grzegorza Brauna został wezwany do tego by podać adres, który umożliwiałby zweryfikowanie tego czy figuruje w rejestrze wyborców w jednej z gmin na terenie Polski - dodaje M. Jankowski.

Wybory na prezydenta Gdańska odbędą się 3 marca.


Aleksandra Nietopiel/puch