Wiadomości
Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

poniedziałek,

11 lutego 2019

09:53

Nowe, tajemnicze oblicze gdańskiej Bazyliki Mariackiej. Jak Wam się podoba? [ZDJĘCIA]

Największa gdańska świątynia przeszła w ostatnich miesiącach gruntowny remont dachu oraz ścian zewnętrznych. Na czas prowadzonych prac ściągnięto dotychczasowe iluminacje.

Roboty zakończono pod koniec ubiegłego roku, a Gdański Zarząd Dróg i Zieleni na nowo oświetlił majestatyczny obiekt.

bazylikaoswietlenie 1Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

ELEWACJA JUŻ WYREMONTOWANA

W Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku prowadzone są obecnie prace we wnętrzu kościoła. Pod koniec ubiegłego roku wyremontowano dach oraz zewnętrzną elewację budowli.

W ramach odtworzenia iluminacji odświeżono dotychczasowe oprawy świetlne, zamontowane wokół kościoła oraz na jego dachu. Oprawy zostały wypiaskowane oraz pomalowane, wymieniono w nich szyby, a także źródła światła. Dodatkowo dostawiono cztery nowe oprawy, które podświetlać będą wieżyczkę, nieodbudowaną do tej pory po II wojnie światowej.

bazylikaoswietlenie 2Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

ZIMNA BIEL

Bazylika Mariacka, podobnie jak przed remontem, podświetlana jest w jednym kolorze, tzw. zimnej bieli. Do oświetlenia świątyni użyto trzech typów projektorów: sodowych (60 sztuk), metalohalogenkowych (49 sztuk) oraz halogenowych i ledowych (4 sztuki) o mocy od 36 do 1000 watów. Do poprowadzenia instalacji zużyto ponad 2500 metrów kabli i przewodów.

Gdańska Bazylika Mariacka to trzeci co do wielkości ceglany kościół na świecie. Iluminację świetlną zainstalowano tam w czerwcu 1998 r. Od tamtego czasu nie przechodziła gruntownej modernizacji aż do stycznia 2019 r.

bazylikaoswietlenie 3Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

oprac. mar