Wiadomości
Fot. Gdynia.pl

niedziela,

10 lutego 2019

19:02

93. urodziny Gdyni. Wręczono Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Nagrody Czas Gdyni [ZDJĘCIA]

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni w Teatrze Miejskim imienia Witolda Gombrowicza zakończyła obchody 93. urodzin miasta. Podczas sesji przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska przypomniała historię Gdyni oraz wręczyła Medale imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego dla zasłużonych gdynian oraz oraz Nagrody Czas Gdyni dla najlepszych miejskich inwestycji minionego roku.

- 10 lutego to dzień szczególny dla wszystkich gdynian. Gdynia otrzymała prawa miejskie. Patrząc w przyszłość, wiemy, że Gdynia obrała kurs, który konsekwentnie będzie zmieniać oblicze naszego miasta - mówił w trakcie uroczystej sesji prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

MEDALE IMIENIA EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO

Medale imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego, które wręczane są zasłużonym gdynianom, trafiły do trzech osób. Pierwszą nagrodzoną była Agata Witczak, przedsiębiorczyni, szefowa firmy Thomson Reuters. Drugim nagrodzonym był Jerzy Miotke, elektryk, stoczniowiec, samorządowiec, w latach 1998-2002 wiceprezydent Gdyni. Trzecim laureatem Medalu był Piotr Gotowała, filantrop i piekarz, wnuk twórcy pierwszej piekarni w przedwojennej Gdyni.

OSOBY ZASŁUŻONE DLA GDYNI

- Każda z tych postaci to osoba wybitna - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Agata Witczak, znakomity menedżer, przedsiębiorca, kierująca młodym zespołem ludzi, buduje nowoczesną firmę, dzieląc się także wrażliwością społeczną. Jest zaangażowana w wiele projektów społecznych i socjalnych w naszym mieście. Piotr Gotowała to wspaniały gdyński przedsiębiorca. To człowiek, który po latach podniósł tradycję rodzinnej firmy, piekarni, ale poza tym, że na co dzień rozwija tę firmę, prowadzi wiele dobroczynnych działań. Dzieli się chlebem z najbardziej potrzebującymi. Bardzo skromny człowiek, ale wielki, dlatego chcieliśmy w tak szczególny sposób mu podziękować. No i Jerzy Miotke, wielki społecznik, samorządowiec, działacz Solidarności, osoba zaangażowana w niezliczoną liczbę projektów w naszym mieście, znająca całe miasto, ale też ciesząca się wielką sympatią gdynian. Osoba zaangażowana na rzecz miasta jako były wiceprezydent miasta, były wiceprzewodniczący rady miasta. Chcieliśmy poprzez postać Jurka, który także wywodzi się ze Stoczni Gdynia, podziękować ludziom, którzy budowali gospodarkę morską w najlepszym okresie naszego miasta, ale też podziękować Jerzemu Miotke za jego mądrość i tradycyjnie budowaną wrażliwość regionalną w naszym mieście - mówił prezydent Gdyni.Dla Jerzego Miotke było to "najwyższe wyróżnienie". - Jeżeli śród ponad 60 laureatów są przedstawiciele wszystkich gałęzi i przemysłu i spraw społecznych, kultury, olimpijczycy, prezesi wielu firm, stoczni, portu, dowódcy Marynarki Wojennej, oddający wiele czasu i energii dla tej niesamowitej wartości jaką jest mocna Gdynia i niespodziewanie dla mnie taka nobilitacja, to jest to dla mnie szczególne wyróżnienie - mówił Jerzy Miotke. - Pragnąłbym żeby jeszcze skuteczniej nawiązywać relacje międzypartyjne bez rozdziałów, żebyśmy potrafili budować to miasto apolitycznie, co nie znaczy, że bez udziału polityków. Tego bym oczekiwał i tego bym pragnął, żeby Gdynia była miastem ludzi mądrych i szanujących się, bezkompromisowo oddanych tej wartości jaką jest Gdynia, miasto z potencjałem na skalę Europy - dodał.

93gdynia
Fot. Gdynia.pl

NAGRODY CZAS GDYNI

Podczas uroczystości wręczono także Nagrody Czas Gdyni dla najlepszych inwestycji minionego roku. Wyróżnienia Przewodniczącej Rady Miasta trafiły do właściciela filmowego Studia Panika, dewelopera Andrzeja Boczka, spółki deweloperskiej Eurostyl, a Nagroda Przewodniczącej Rady Miasta trafiła do Spółki Sportowej Centrum Fort Targowski za wybudowanie nowoczesnego biurowca.

- To jest bardzo miły gest, miasto Gdynia zauważyło inwestycję, która jest całkowicie prywatnym przedsięwzięciem - mówił Oskar Kaszyński ze Studia Panika. - To bardzo dla mnie ważne, bo mocno identyfikuję się z miastem Gdynia, to, że Gdynia jest miastem filmowym idealnie współgra z moim studiem. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że prowadzimy je z Gdyni. Cały nasz zespół jest bardzo trójmiejski, ja jestem gdynianinem z urodzenia, staramy się ściągać produkcje filmowe do Gdyni - dodał.
Rafał Mrowicki

Zobacz Galerię