Wiadomości
Fot. Wikipedia

niedziela,

10 lutego 2019

10:09

Całkowite oświetlenie i usprawnione ścieżki dla turystów. Zmiany wokół zamku w Bytowie

Zamek w Bytowie wyszedł z cienia. XIV-wieczna budowla wreszcie ma pełne oświetlenie. Zamontowano ponad 80 punktów świetlnych, wymieniono stare lampy na nowe. Całość kosztowała ponad milion złotych.

Dotychczas bytowski zamek podświetlały zwykłe reflektory, z czego duża część zainstalowana była na pobliskim budynku sądu. To nie dawało efektu.

CAŁY ZAMEK PODŚWIETLONY

- Po wymianie oświetlenia na ledowe i zainstalowaniu 80 nowych punktów uzyskaliśmy ściany światła - mówi Radiu Gdańsk Andrzej Kraweczyński, wiceburmistrz Bytowa.

Podświetlona została cała sylwetka zamku. Światło pada na wszystkie ściany zewnętrzne, jest również podświetlenie muru kurtynowego na dziedzińcu. Iluminacje zostaną włączone za kilka dni. Trwa podłączanie całej instalacji do sieci energetycznej.

ŚCIEŻKI DO ZWIEDZANIA

Oprócz poprawy oświetlenia usprawniono ścieżki dla turystów wokół zamku. Poprawiono schody i wybudowano nową drewnianą palisadę. Ostatnią nowością jest monitoring, który po praz pierwszy skupia cały teren XIV-wiecznego zabytku.

 

51818558 1115748798632533 8968365070983626752 n

Wizualizacja, Bytowskie Centrum Kultury


DUŻY PROJEKT

Nowa iluminacja kosztowała ponad milion złotych. Poprawa oświetlenia bytowskiego zamku jest realizowana w jednym projekcie z zakończoną renowacją zabytkowego cmentarza i trwającą przebudową ceglanego mostu nad rzeką Borują w Bytowie. Ta inwestycja będzie gotowa w kwietniu tego roku.


Paweł Drożdż/pOr