Wiadomości
Budowa i stawianie form w latach 60 i 70 XX wieku Fot. raster.art.pl

niedziela,

10 lutego 2019

14:00

W Elblągu powstaną trzy ścieżki edukacyjne. Jedna wiedzie szlakiem form przestrzennych

Trzy ścieżki edukacyjne powstaną w Elblągu. Tym samym najciekawsze zabytki i skarby tego miasta zostaną niejako ponownie odkryte. - Jedna ze ścieżek prowadzić będzie szlakiem miejskich parków, druga przez stare miasto, zaś trzecia szlakiem unikalnych form przestrzennych – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta Elbląga.
Elbląskie formy przestrzenne są efektem Biennale Form Przestrzennych - imprezy kulturalnej, która po raz pierwszy została zorganizowana w tym mieście w 1965 roku. - Ta idea, jak nigdzie indziej, w Elblągu została zrealizowana - opowiada Mierzejewski. - Wyniki prac artystów zmontowane i pospawane w elbląskim zakładzie mechanicznym "Zamech", produkującym między innymi przekładnie i turbiny, umieszczono w różnych miejscach miasta. Wiele z nich zasługuje na uwagę, ze względu na jakość i rangę artystyczną. Takie biennale odbyło się tylko w Elblągu - dodaje.

- Oprócz wyznaczenia ścieżek edukacyjnych przygotowujemy także aplikację, umożliwiającą odnalezienie ciekawych obiektów na szlakach, wraz z ich historią. Aplikacja będzie w językach: polskim, niemieckim i angielskim – uzupełnia Łukasz Mierzejewski. 

RZEŹBY DO RENOWACJI

W sumie w przestrzeni miasta stoi 40 form przestrzennych. W związku z tym projektem, 5 rzeźb, tzw. form przestrzennych, w Elblągu, przejdzie gruntowną renowację. - Dodatkowo 3 z nich zostaną doświetlone, tak, żeby w nocy jeszcze uwypuklić ich walory. To formy, znajdujące się blisko Centrum Sztuki Galeria El - precyzuje Mierzejewski.

Na wszystkich ścieżkach zostaną zamieszczone opisy, na szlakach staną też weneckie ławki oraz automaty z karmą dla kaczek, które miałyby stanąć w Parku Dolinka oraz Parku Traugutta. Ścieżki i remont rzeźb powinny zakończyć się do lata. Koszt prac to 450 tysięcy złotych.

Marek Nowosad/dr