Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

sobota,

09 lutego 2019

18:12

VII Konwent Morski na Politechnice Gdańskiej. "Najbliższy rok pod znakiem inwestycji"

- Przemysł stoczniowy jest najistotniejszym kierunkiem rozwoju gospodarki morskiej w 2019 roku - zapowiedział na odbywającym się w Gdańsku Konwencie Morskim Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Siódme już spotkanie ludzi nauki, morza i polityki odbyło się na Politechnice Gdańskiej.

Jak zapowiada minister, ten rok będzie czasem realizacji planów inwestycyjnych z minionych lat. - Czy to z jednej strony rozpoczęcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną, czy pogłębienie do 12,5 metra toru żeglugowego Szczecin-Świnoujście, czy realizacja inwestycji stoczniowych w ramach przejęcia przede wszystkim stoczni od Ministerstwa Obrony Narodowej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To także rozpoczęcie inwestycji budowy statków i promu w tym roku - mówił.

KLUCZ TO INNOWACYJNOŚĆ

Zdaniem Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego kluczem do przyszłości w tej branży jest innowacyjność. To możliwość wymiany opinii opinii i poszukiwania, nowoczesnych rozwiązań - podkreślał.

W opinii prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka zapominać nie wolno jednak o infrastrukturze drogowej. - Kluczem do rozwoju portu w Gdyni jest Droga Czerwona. Po to, by port utrzymał dynamikę i mógł myśleć o kolejnych inwestycjach, ta jest bardzo potrzebna i to jest oczywiście zadanie państwa - tłumaczył.

POLITECHNIKA KSZTAŁCI SPECJALISTÓW

Poprzednie posiedzenia konwentu odbywały się w Toruniu i Szczecinie. Jak mówi gospodarz spotkania, rektor Politechniki Gdańskiej, profesor Jacek Namieśnik, wkładem uczelni jest kształcenie wysokiej klasy specjalistów. - Nie chodzi o obecnie istniejący Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, ale także specjalne centrum technologii morskich i militarnych, przez które realizuje się zamówienia, związane z bezpieczeństwem narodowym i wewnętrznym - zaznaczał.

Podczas spotkania za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej, za propagowanie wartości patriotycznych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Sekretarza Stanu Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego - odznaczony został Robert Gut, zaś Złotym Krzyżem Zasługi - Krzysztof Siedlikowski. Wręczono także odznaczenia rektorskie i medale Marszałka Senatu.

Sebastian Kwiatkowski/dr

Zobacz Galerię