Wiadomości
fot. Piotr Gajewski/IPN

niedziela,

10 lutego 2019

12:00

IPN szuka Kustoszy Pamięci Narodowej. Zgłoszenia przyjmowane są do końca lutego

Instytut Pamięci Narodowej poszukuje Kustoszy Pamięci Narodowej. Tytułem honorowane są osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989. Tytuł przyznawany jest także za działalność publiczną, zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

Tytuł zostanie przyznany po raz 18., natomiast otrzyma go tylko 5 osób z całego kraju. Zgłaszać swoich kandydatów można na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

UHONOROWANI Z POMORZA

Jan Hlebowicz, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zachęca do zgłaszania kandydatów pochodzących z Pomorza. Dodaje także, że wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się także bohaterowie z naszego regionu. - To między innymi Elżbieta Zawacka, kurier Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening i służyła potem w szeregach cichociemnych, matematyczka, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej. Kazimierz Piechowski, jeden z pierwszych więźniów politycznych obozu koncentracyjnego w Auschwitz (nr 918), a także jeden z niewielu, którym udało się uciec z niemieckiej "fabryki śmierci". Żołnierz Armii Krajowej. Więzień okresu stalinowskiego. Świadek historii i autor wstrząsających wspomnień obozowych - wylicza.

Uhonorowany odznaczeniem został również profesor Jan Łopuski - wybitny znawca prawa morskiego, nauczyciel akademicki, żołnierz i kronikarz Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, popularyzator niezakłamanej wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym.

ZGŁOSZENIA DO KOŃCA LUTEGO

Zgłoszenia można dokonać poprzez formularz na stronie internetowej IPN-u >>>TUTAJ.  Termin zgłoszeń upływa 28 lutego. Kandydatów do nagrody mogą proponować instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz osoby fizyczne. Wręczenie Kustoszy Pamięci Narodowej odbędzie się maju na Zamku Królewskim w Warszawie.

dw/IPN/dr