Wiadomości
W badaniu realizowanym od sierpnia do listopada 2018 roku uczestniczyło 19 gdańskich instytucji kultury. Fot. Agencja KFP/Jan Harb Siemiński

niedziela,

10 lutego 2019

13:09

Które miejsca w Gdańsku najchętniej zwiedzają turyści, a które mieszkańcy? Powstał w tej sprawie specjalny raport

Turyści najchętniej zwiedzają trójmiejskie muzea, mieszkańcy Gdańska najczęściej chodzą do teatru, na koncerty lub uczestniczą w festiwalach. Takie są wyniki badań, które przeprowadzano od sierpnia do listopada wśród uczestników wydarzeń w 19 instytucjach kultury w Gdańsku.
- Okazało się, że wiek wpływa na nasze preferencje - mówi dr Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej. - Osoby starsze, emeryci, częściej wskazywały na to, że przyszły na konkretne wydarzenie, ponieważ chcą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, bardzo interesuje ich dany temat wydarzenia. Osoby pracujące częściej szukały pomysłu na aktywności, w których mogą uczestniczyć z rodziną, z partnerem, a osoby młodsze często mówiły, że jest to dobry sposób spędzenia czasu wolnego - dodaje.
 
W badaniu realizowanym od sierpnia do listopada 2018 roku uczestniczyło 19 gdańskich instytucji kultury. Wspólnie pracowały nad formą i celami badania. Koordynacją pracy z firmą badawczą Danae zajmował się Instytut Kultury Miejskiej. Ankieterzy przeprowadzili bezpośrednie wywiady kwestionariuszowe (TAPI – wspierane użyciem tabletu) z 2032 osobami, uczestniczącymi w wydarzeniach kulturalnych.

infografika1
Fot. materiały prasowe

TURYŚCI CZY MIESZKAŃCY?

Badanie pokazało, że 44 proc. odwiedzających korzysta z wydarzeń w ramach wizyty turystycznej. W przypadku wystaw stałych aż 91 proc. osób odwiedzających to turyści. Mieszkańcy najczęściej uczestniczą w spektaklach teatralnych, baletowych, operowych (38 proc.), koncertach (29 proc.), festiwalach (25 proc.), wystawach stałych (22 proc.). Najrzadziej w warsztatach artystycznych, wykładach, debatach i konferencjach, poświęconych kulturze i sztuce (6 proc.).

JAK DOCIERAMY NA WYDARZENIA?

- Osoby pracujące zawodowo lub posiadające własną firmę przyjeżdżają na wydarzenia najczęściej samochodem (41 proc.). Tramwaj wybierany jest przez emerytów (30 proc.), natomiast uczniowie i studenci podróżują autobusem oraz SKM/PKM/pociągiem – komentuje dr Natalia Brylowska.

infografika2
Fot. materiały prasowe
 
PLANUJEMY, CZY DECYDUJEMY SIĘ W OSTATNIEJ CHWILI?

Mężczyźni okazali się bardziej spontaniczni - 29 proc. z nich decyzję o odwiedzeniu instytucji podjęło tego samego dnia. Turyści takie postanowienie poczynili między kilka dni a miesiąc przed wydarzeniem. Co ciekawe, w przypadku osób, które nie są turystami, moment decyzji zapadał w dniu wydarzenia lub w dniu je poprzedzającym. Biorąc pod uwagę wiek, decyzję spontanicznie podejmowała grupa wiekowa 25-34 lata (30 proc.). Dużo wcześniej wizytę w instytucji zaplanowali uczestnicy w wieku 45-54 lat (22 proc.).

- Analiza momentu podjęcia decyzji pokazuje, że z największym wyprzedzeniem planowany jest udział w koncertach i spektaklach (od minimum tygodnia do maksimum ponad miesiąca wcześniej). Najbardziej spontanicznie podejmowane są decyzje o udziale w wydarzeniach dla dzieci czy wystawach - dodaje dr Brylowska.

infografika3
Fot. materiały prasowe

Mieszkańcy Trójmiasta częściej, niż osoby z innych miejscowości, przychodzili ze względu na autorów/wykonawców (22 proc.). Ważnym dla nich powodem była również lojalność, atmosfera czy też pozytywne doświadczenie z daną instytucją (7 proc.). Turyści najczęściej wskazywali na motywację w postaci chęci zobaczenia miejsca (34 proc.) oraz ciekawości, poszukiwania nowości (20 proc.).

KILKANAŚCIE INSTYTUCJI

Instytucje, które wzięły udział w badaniu: Hevelianum, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Teatr Szekspirowski, Klub ŻAK, Miejski Teatr Miniatura, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Gdański Archipelag Kultury, Cappella Gedanensis, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Instytut Kultury Miejskiej.

Marzena Bakowska/mro