Wiadomości
Porozumienie przewiduje wykorzystanie potencjału Stoczni Gdańsk i Stoczni Szczecińskiej w celu zbudowania silnej pozycji na europejskim i globalnym rynku stoczniowym. Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

piątek,

08 lutego 2019

15:17

Stocznia Gdańsk i Stocznia Szczecińska łączą siły. Podpisały porozumienie w sprawie projektu Polskie Stocznie

Spółki będą wspólnie działać na rzecz rozwoju krajowego przemysłu stoczniowego. Zamierzają wykorzystać swoje doświadczenie i wykwalifikowaną załogę, by między innymi wspólnie zabiegać o kontrakty i razem realizować zamówienia. Program Polskie Stocznie nie wyklucza przy tym realizacji samodzielnych planów.

Porozumienie przewiduje wykorzystanie potencjału Stoczni Gdańsk i Stoczni Szczecińskiej w celu zbudowania silnej pozycji na europejskim i globalnym rynku stoczniowym. Spółki wykorzystają doświadczenia w zakresie infrastruktury, portfela zamówień i kwalifikacji załóg, by między innymi wspólnie zabiegać o kontrakty czy razem realizować zamówienia.

"WSPÓŁPRACA MOŻE POMÓC"

- Sprawne działanie branży stoczniowej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest na pewno tworzenie łańcuchów dostaw i wykorzystanie możliwości lokalnych poddostawców - powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

- Współpraca dwóch historycznie, ale także gospodarczo ważnych polskich stoczni, może w tym pomóc. To szansa na silną markę w branży i dobra wiadomość dla firm, działających na terenie Szczecińskiego Parku Technologicznego, którym zarządza Stocznia Szczecińska. Jestem przekonany, że na podpisanym porozumieniu skorzystają nie tylko jego sygnatariusze, ale również szeroko pojęty rynek stoczniowy – dodał.
 
zwiedzanie SS
Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

WZAJEMNE KOMPETENCJE SPÓŁEK

Podczas wizyty w Szczecinie przedstawiciele Stoczni Gdańsk i ARP S.A. odwiedzili tereny Stoczni Szczecińskiej, by poznać i ocenić jej możliwości produkcyjne, w tym wyposażenie hal, pochylnie oraz nabrzeża.

Projekt pozwala na wspólne przedsięwzięcia, wymagające zaangażowania zasobów infrastrukturalnych czy wykwalifikowanych managerów. Jednocześnie daje możliwość zawierania i realizacji indywidualnych zleceń, wymagających połączenia zasobów obu stoczni. Program Polskie Stocznie opiera się na wzajemnych kompetencjach spółek i nie wyklucza przy tym realizacji samodzielnych planów.

js/mro