Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

piątek,

08 lutego 2019

15:20

Nieprzyjemne zapachy pod kontrolą. Budowa hermetycznej kompostowni w Szadółkach ma skończyć się w czerwcu

Do końca czerwca powinna zakończyć się budowa hermetycznej kompostowni w Gdańsku-Szadółkach. Przedstawiciele Zakładu Utylizacyjnego pokazali w piątek zrealizowaną w ponad połowie inwestycję. - Jedna z najnowocześniejszych w Polsce instalacji pozwoli na kompostowanie odpadów biodegradowalnych niemal bez wpływu na otoczenie - mówi Maciej Jakubek z ZUT.

- Podstawową innowacją jest to, że boksy do kompostowania otwierają się do wnętrza hali, objętej także systemem oczyszczania gazów. To minimalizuje możliwość kontaktu powietrza wewnątrz z tym zewnętrznym. Również proces dostarczania odpadów do tej hali będzie się odbywał automatycznie, przenośnikami, co minimalizuje potrzebę otwierania drzwi - dodaje Jakubek.

szadolkikompostownia

Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski


CORAZ WIĘCEJ SEGREGUJEMY

W 2018 roku zakład przerobił 30 tysięcy ton mokrych odpadów, wysegregowanych przez mieszkańców. - To o 5 proc. więcej, niż przed rokiem - zauważa Michał Dzioba, prezes ZUT. - Świadczy to z jednej strony o tym, że coraz więcej konsumujemy, ale też segregujemy. Pozostała część odpadów bio, przerabianych przez zakład, pochodzi z sortowania śmieci mokrych. Dzięki wartej 45 milionów złotych instalacji Szadółki zwiększą możliwości ich przerobu z 80 do 120 tysięcy ton rocznie - dodaje.

Urzędnicy zaznaczyli, że, mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym, rozpoczęta w listopadzie 2017 roku inwestycja nie jest zagrożona. Dodatkowym jej zabezpieczeniem są bezpośrednie płatności podwykonawcom i dostawcom za wykonane usługi.

Sebastian Kwiatkowski/mar