Wiadomości
Statek jest tak duży, że nie zmieścił się na naszym głównym zdjęciu. Fot. Wikipedia

piątek,

08 lutego 2019

14:45

347 metrów długości i miejsce na blisko 10 tysięcy kontenerów. Rekordowy statek wpłynie do gdyńskiego portu

We wtorek rano do Gdyni zawinie kontenerowiec Charlotte Maersk. Jednostka została wybudowana w 2002 roku i pływa pod duńską banderą.
Charlotte Maersk ma 347 metrów długości, a na pokładzie jest w stanie pomieścić prawie 10 tysięcy kontenerów. Jak podkreśla dyrektor marketingu w gdyńskim porcie Maciej Krzesiński, wpłynięcie jednostki możliwe będzie dzięki przebudowanej w zeszłym roku Obrotnicy numer 2. - W tej chwili daje nam ona możliwość przyjmowania statków o długości do 366 metrów, a docelowo będzie to o 34 metry więcej. Tak więc Charlotte Maersk jest bardzo blisko tej granicy i będzie to swoisty test obrotnicy - mówi.

POTRZEBNY NOWOCZESNY SYSTEM

Wpłynięcie tak dużej jednostki to dla portu wielkie wydarzenie. - Poza tym statek będzie wprowadzony do portu w oparciu o najnowocześniejszy na świecie system nawigacji, czyli RTK. Dysponujemy nim od początku tego roku. Umożliwia on bardzo precyzyjne, z dokładnością do kilku centymetrów, naprowadzanie jednostek w czasie rzeczywistym - dodaje Krzesiński.

charlotte maersk2Tak Charlotte Maersk prezentuje się w całości. Fot. Wikipedia
 
BĘDZIE POBITY REKORD

Na tę chwilę rekord najdłuższego statku w historii gdyńskiego portu należy do MSC "Asya". Pływający pod panamską banderą kontenerowiec o długości 337 metrów do Gdyni zawinął w sierpniu 2015 roku.
 

 
Marcin Lange/mili