Wiadomości
Fot. Pixabay.com

czwartek,

07 lutego 2019

19:36

Przed feriami warto zadbać o bezpieczeństwo. Rodzice mogą zajrzeć do bazy wypoczynku, a policjanci zapewnią bezpieczną podróż

Jeszcze przed feriami warto zadbać o bezpieczny wypoczynek dla dzieci. Przypomina o tym pomorska kurator oświaty Monika Kończyk, która radzi rodzicom i opiekunom by sprawdzić miejsca, w którym planowane są kolonie.

- Warto sprawdzić czy dany wypoczynek jest zarejestrowany w bazie wypoczynku. To baza ogólnopolska, do której można wejść ze strony MEN lub kuratorium - mówi kurator. Na terenie województwa pomorskiego zarejestrowanych jest prawie czterysta różnych form wypoczynku w czasie ferii.

WARTO SPRAWDZIĆ AUTOKAR I KIEROWCĘ

Z kolei policjanci przypominają rodzicom, opiekunom i organizatorom wypoczynku, że warto przed wyjazdem dzieci sprawdzić autokar i kierowcę. Co ważne, najlepiej zrobić to kilka dni wcześniej. Policjanci sprawdzają ogólny stan techniczny pojazdu jak układ kierowniczy, hamulcowy, sprawdzają też światła i dokumenty.

- Zdarzają się przypadki, w których autokary nie mogą niestety wyjechać. Zdarza się też, że to kierowca nie może wyjechać ze względu na promile w wydychanym powietrzu. Ale w ostatnich 5-10 latach poprawił się stan pojazdów. Jest coraz nowsza flota i sami przewoźnicy dbają o pojazdy i o to by kierowcy byli bez zarzutu - mówi podkomisarz Joanna Skręt z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

POLICYJNE KONTROLE

Pomorscy policjanci w czasie ferii będą też prowadzili wzmożone kontrole na drogach – zwracając uwagę na prędkość pojazdów, trzeźwość kierujących i sposób przewożenia dzieci.

Ferie w województwie pomorskim potrwają od 11 do 24 lutego. W regionie obejmie on 317 tys. uczniów. Zimowa laba rozpocznie się też dla uczniów w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim i śląskim. To ostatnia tura przerwy międzysemestralnej w szkołach.

Aleksandra Nietopiel/mar