Wiadomości
fot. Katarzyna Brożek/Copernicus

wtorek,

05 lutego 2019

18:30

Dwa tysiące poduszek w kształcie serca uszyli wolontariusze z Pomorza. Trafią do chorych na raka piersi

Ponad dwa tysiące poduszek w kształcie serca uszyli wolontariusze z Pomorza. Poduszki trafiają do kobiet chorujących na raka piersi. To akcja, która ma dodać im otuchy oraz pomóc w usprawnianiu ręki po operacji - mówi Katarzyna Brożek, koordynatorka akcji Serce od Serca na Pomorzu.

- Naszą akcję wspiera wiele osób, którym nie jest obojętne cierpienie pacjentów poddawanych mastektomii. Celowo mówię pacjentów, bo rak piersi dotyczy też mężczyzn, którzy stanowią cztery procent chorych- tłumaczy koordynatorka.

WSPARCIE W REHABILITACJI

Poduszki w kształcie serca wspierają rehabilitację pacjentów. Mają specjalny kształt, dopasowany do anatomii człowieka. Są podporą dla ręki, bo operacja wiąże się często z wycięciem węzłów chłonnych, co zaburza krążenie limfy. Noszenie poduszki pod pachą powoduje, że opuchlizna maleje albo znika.

serce kasiaNa zdj. Katarzyna Brożek, koordynatorka akcji. Fot. Joanna Matuszewska

Projekt "Serce od serca" realizowany jest w dziesięciu województwach od września 2018 roku. Włączają się do niego m.in. szkoły, wolontariusze, pracownie krawieckie i mieszkańcy wielu miejscowości. - Gotowe poduszki przekazujemy na oddziały, w których operowani są pacjenci z rakiem piersi. To szpitale w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Elblągu, Kościerzynie, Chojnicach i Malborku - dodaje Katarzyna Brożek.

SZYJĄ TEŻ W SZKOŁACH

Na Pomorzu do udziału w projekcie zachęca m.in Kuratorium Oświaty. Jego szefowa dr Monika Kończyk mówi, że udział jest dobrowolny, a poduszki szyć mogą dzieci w ramach zajęć kreatywności, rodzice mający takie możliwości, czy nauczyciele.

- Zgłosiło się wiele szkół, w tym średnich oraz podstawowych. Popieramy tę akcję, bo jest ona zarówno edukacyjną, jaki i profilaktyczną. Dzieci uczą się pomagać innym, a jednocześnie mogą dowiedzieć się czegoś na temat profilaktyki chorób nowotworowych - tłumaczy kurator oświaty.

DSC 3491Fot. Katarzyna Brożek

Akcja szycia poduszek jest kontynuowana i ciągle można do niej dołączyć. Organizatorzy chcą by specjalną poduszkę "od serca" dostała każda osoba z rakiem piersi w Polsce. Informacje na temat akcji i tego, jak można pomóc są >>>> TUTAJ

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl