Wiadomości
Fot. Akademia Pomorska

piątek,

25 stycznia 2019

15:58

Prawie 2 miliony na badania chorób cywilizacyjnych dla Akademii Pomorskiej. "To duża szansa dla regionu"

Akademia Pomorska w Słupsku otrzymała ponad 1 mln 700 tys. zł na budowę Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi. Pozwoli to na prowadzenie szeroko zakrojonych badań, m.in. klinicznych i epidemiologicznych.

Piotr Müller - poseł na Sejm RP, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział powstanie Centrum podczas spotkania z władzami uczelni.

- Pozwoli to nie tylko na podjęcie badań nad ważną tematyką chorób cywilizacyjnych w Słupsku, ale również będzie szansą dla lokalnego środowiska naukowego na podjęcie tematów badawczych, które dotąd nie były realizowane w regionie - mówił Piotr Müller - To choroby cywilizacyjne, które dotykają społeczeństwa rozwinięte. Dotyczą naszych naszych codziennych problemów - dodał.

CO ROKU UMIERA 16 MILIONÓW

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), co roku z powodu chorób cywilizacyjnych przedwcześnie umiera 16 mln ludzi na świecie. Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, alergie czy osteoporoza to tylko niektóre ze schorzeń, które dotykają coraz większą grupę Polaków. Dlatego nadrzędnym celem powstania Centrum jest właśnie opracowanie skuteczniejszych metod leczenia chorób cywilizacyjnych.

NOWE STANOWISKA PRACY

W ramach centrum powstaną też nowe stanowiska pracy dla pracowników naukowo-dydaktycznych i technicznych. W prace nad badaniami włączone będą również jednostki służby zdrowia regionu słupskiego, m.in szpital oraz istniejące kliniki.

Przewidywany okres utworzenia interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi obejmuje lata 2019 – 2020, na co ministerstwo zagwarantowało już dodatkowe środki finansowe. 

Marcin Kamiński/mkul