Wiadomości
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

sobota,

19 stycznia 2019

12:21

"Zatrzymajmy zalewającą nas falę nienawiści". Nadzwyczajna sesja Sejmiku dla radnych wszystkich kadencji

Hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi oddali w sobotę radni województwa. W nadzwyczajnej sesji Sejmiku udział wzięli radni wszystkich kadencji. Deklarację na pożegnanie Pawła Adamowicza przyjęli przez aklamację. Odczytał ją marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


My, Sejmik Województwa Pomorskiego - wszyscy radni województwa pomorskiego, zebrani w Sali im. Lecha Bądkowskiego, żegnamy dzisiaj Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Żegnamy z bólem i smutkiem wybitnego pomorskiego samorządowca, autentycznego lidera gdańskiej wspólnoty. Człowieka, który całe swoje życie, od wczesnej młodości, poświęcił służbie publicznej. To za sprawą głównie Jego wizji, usilnej pracy oraz zdolności przywódczych, Gdańsk – stolica Pomorza – stał  się w ciągu ostatnich dwudziestu lat prawdziwie europejską metropolią z której jesteśmy dumni. Gdańsk stał się miastem nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i gościom, dobrym miejscem do życia. Miastem Wolności i Solidarności, jak często powtarzał Paweł Adamowicz, całym swym niestrudzonym działaniem wcielając te wartości w życie.
Jego dzieło – niedokończone przecież – zostało tragicznie przerwane przez zbrodniczy akt. Mowa nienawiści, jakże często wymierzona również w Jego osobę, budziła nasz sprzeciw. Niech ta tragedia stanie się dla nas wszystkich przestrogą i momentem opamiętania. Apelujemy do wszystkich uczestników życia publicznego – polityków, mediów, czy też osób zabierających głos w mediach społecznościowych: pamiętajmy, to co mówimy, to, jakie emocje – i jakim językiem – wyrażamy,  może budować dobro, ale może też niestety – siać zło. Żadne różnice, również polityczne, żadne doraźne korzyści, nie są warte ceny ludzkiego życia. Zatrzymajmy tę zalewającą nas falę nienawiści.
Żegnamy – choć trudno uwierzyć w te słowa – dla jednych naszego przyjaciela, a dla drugich kolegę, Pawła Adamowicza, z głęboką wolą podjęcia jego politycznego testamentu i moralnego przesłania, jakie nam pozostawił. Będziemy działać na rzecz Gdańska i Pomorza jako wspólnoty ludzi wolnych i solidarnych, tolerancyjnych i otwartych nie tylko w deklaracjach ale i w pracy oraz działaniu.
Niech słowa Wolność, Solidarność, Tolerancja znowu napełnią się treścią.
W ten sposób wypełnimy Twój testament, Pawle. Nec temere nec timide.

Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu radnych PiS, podkreślał, że ta tragedia dotyka wszystkich tak samo. - Oblicze śmierci, mord polityczny - to musi wzbudzić u wszystkich takie same odczucia i my tak samo je odczuwamy. Deklaracja, która została przedstawiona, była uzgodniona prawie w stu procentach. Rano jeszcze nie doszliśmy do konsensusu, ale w obliczu tej tragedii, w celu pokazania jedności, my jako klub radnych PiS tę deklarację przyjęliśmy – powiedział.

Po zakończeniu sesji Zarząd Województwa Pomorskiego oraz radni Sejmiku wspólnie przeszli do Bazyliki Mariackiej, by wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza.

 

Aleksandra Nietopiel/mm