Wiadomości
Fot. PAP/Adam Warżawa

piątek,

18 stycznia 2019

20:01

Msza żałobna w intencji prezydenta Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej [ZDJĘCIA]

Przemarsz z trumną z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza dotarł z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyła się uroczysta msza święta żałobna. Przewodniczył jej metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Bazylika została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Uczestnikom uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza bezpieczeństwo zapewniali policjanci ruchu drogowego, prewencji i pionu kryminalnego. Należało bezwzględnie stosować się do poleceń służb.

W ławkach siedzieli bliscy prezydenta Adamowicza - m.in. rodzice, żona, córki, brat z rodziną, a także Donald Tusk, setki samorządowców z całej Polski i mieszkańcy.

Mszy św. przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Odegrane zostało Requiem Mozarta przez chór kameralny PFB pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego na początek liturgii."KWINTESENCJĄ JEGO ŻYCIA BYŁY JEGO OSTATNIE SŁOWA"

- Zmarły wypełnił przestrzeń naszego miasta swoją intensywną aktywnością, zwłaszcza jako włodarz. Jak każdy gdańszczanin kochał Bazylikę Mariacką, w której spocznie. Niejednokrotnie zbiegały się nasze drogi. Byliśmy rówieśnikami, z tą różnicą, że w dniu, w którym on odszedł do wieczności, ja obchodziłem kolejne urodziny - mówił w homilii biskup Zbigniew Zieliński. - Kwintesencją jego życia stały się jego ostatnie słowa i kwintesencją jego życia stali się gdańszczanie, żegnający się z jego trumną. Poprzez okoliczności tej śmierci jeszcze bardziej odkrywamy inny wymiar bożego miłosierdzia. Historia pokazuje, że nawet z największych dramatów człowiek potrafi wyprowadzić dobro. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Nawet zwycięstwa i upadki. Przyszliśmy tu na modlitwę, bo tu jest nadzieja wobec zmarłych i wobec nas, żyjących - dodał.

- Prezydent służył swojej rodzinie i bliźnim, którzy potrzebowali pomocy. Wiemy, że dobre czyny idą za nim przed Boży tron. Z ufnością polećmy go miłosierdziu Bożemu - powiedział kończąc mszę abp Sławoj Leszek Głodź.

Kościół zostanie zamknięty o północy. Do tego czasu będzie trwało czuwanie i modlitwy. Ponowne otwarcie Bazyliki w sobotę o 10:00.
mro

Zobacz Galerię