Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

piątek,

18 stycznia 2019

19:56

Społeczność akademicka UG pożegnała Pawła Adamowicza. Zgromadziło się blisko trzysta osób

Apel przeciwko mowie nienawiści oraz ku pamięci prezydenta miasta. Społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego pożegnała zmarłego Pawła Adamowicza. Na placu przed Wydziałem Nauk Społecznych zgromadziło się w piątek blisko trzysta osób. W emocjonalnych przemówieniach prezydenta żegnali pracownicy uczelni i studenci.
O początkach współpracy prezydenta z Uniwersytetem Gdańskim i jego pracy na uczelni opowiadał prof. Zdzisław Brodecki, który powiedział, że Paweł Adamowicz wniósł nowy powiew do życia studenckiego. - Wszystko zaczęło się od strajku w 1988 roku, kiedy Paweł Adamowicz był jego organizatorem. Wtedy doszedłem do wniosku, że następuje pewna zmiana generacyjna wśród studentów. Paweł reprezentował nowe pokolenie studentów, które miało nawet swoją nazwę, JP2 od Jana Pawła II - mówił.

"TOWARZYSZYŁ MU UŚMIECH"
 
Z kolei Profesor Dorota Pyć wspominała czasy, kiedy była studentką Pawła Adamowicza. – Był nauczycielem, który uwrażliwiał nas na wiedzę i pokazywał nam, że prawo jest istotne. Mówił, czym jest historia i pokazywał, do czego prawo służy. Ja pamiętam go z tamtych czasów, sprzed ponad trzydziestu lat, jako człowieka otwartego dla studentów, zachęcającego do rozmów i do myślenia. I pamiętam ten uśmiech, uśmiech który towarzyszył mu do końca – mówiła.

"SŁOWA TRZEBA WAŻYĆ"
 

Spotkanie zorganizowała grupa studentów, między innymi z Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Gdańskiego. To także wyraz jednoczenia się w bólu z małżonką prezydenta, która pracuje na uniwersytecie, a także głos przeciwko mowie nienawiści.

– Świat możemy zmienić od samego siebie. O tym też rozmawiamy ze sobą. O tym, by pamiętać, że słowo potrafi zranić, skrzywdzić i za te słowa powinniśmy być rozliczani, bo one mają moc. Są na tyle ważne, że trzeba je po prostu ważyć - dodawała Gabriela Mamica, organizatorka wydarzenia. Jak zaznaczyła, w najbliższym czasie studenci zorganizują na Wydziale Prawa i Administracji happening przeciwko mowie nienawiści. Studenci tego wydziału chcą też wesprzeć swoimi działaniami Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

W holu rektoratu UG do dnia pogrzebu wystawiona jest też księga, kondolencyjna poświęcona pamięci zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

 

Aleksandra Nietopiel/mk