Wiadomości
dot. Dentobus Gdańsk/Facebook

środa,

16 stycznia 2019

12:21

Już półtora tysiąca dzieci z terenów wiejskich leczyło zęby w dentobusie na Pomorzu

Półtora tysiąca dzieci z terenów wiejskich na Pomorzu skorzystało już z leczenia w dentobusie. To specjalny mobilny gabinet dentystyczny, w którym od połowy października dyżuruje lekarz dentysta - mówi Beata Grzybowska, kierownik sekcji stomatologii w pomorskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lekarz stomatolog przyjmuje dzieci i młodzież do 18 roku życia, głównie na terenach wiejskich, gdzie brakuje opieki stomatologicznej. Tylko w styczniu przebadane zostały dzieci m.in z Pszczółek, Trutnowych, Rotmanki, Rokitnicy, Subkowych, Straszyna i Łęgowa.
 
OPIEKA STOMATOLOGA NA WSI

Badania stomatologiczne organizowane są w porozumieniu z placówkami oświatowymi - szkołami i przedszkolami zawsze za zgodą rodziców. - Dentobus jeździ na Pomorzu od 15 października. Dociera tam, gdzie nie ma lekarza dentysty. Przypomnę, że na Pomorzu tylko w 30 szkołach są gabinety, więc dentobus wypełnia lukę w opiece nad dziećmi - dodaje Beata Grzybowska. Do końca stycznia lekarz będzie przyjmował dzieci z Przejazdowa, Bielkówka, Małej Słońcy i Buszkowych.
 
W mobilnym gabinecie dentystycznym jest specjalistyczny fotel, zestaw punktowego RTG oraz niezbędne narzędzia. Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, na próchnicę zębów choruje ponad połowa 3-latków, a już prawie 80 procent 5-latków i 90 procent 7-latków.

Zakup dentobusu sfinansowało Ministerstwo Zdrowia. Dysponentami sprzętu w każdym regionie są wojewodowie, a za świadczenia płaci NFZ. Na Pomorzu wykonanych zostało ich już więcej niż przewiduje umowa. - To świadczy o potrzebie takiej opieki na wsiach - mówią przedstawiciele Funduszu.

Joanna Matuszewska