Wiadomości
Szpital na ul. Klinicznej w Gdańsku fot. Krzysztof Mystkowski/Agencja KFP

wtorek,

15 stycznia 2019

09:00

Przeprowadzka szpitala na Klinicznej w Gdańsku. "Ostatnie dziecko urodzi się 29-30 stycznia"

Rozpoczęła się wielka przeprowadzka szpitala na ul. Klinicznej w Gdańsku. Pacjenci z czterech klinik będą do końca miesiąca przeniesieni do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, nowego szpitala wybudowanego na terenie kampusu GUMed przy ul. Smoluchowskiego.
Jak informuje kanclerz uczelni Marek Langowski, jako pierwsza, w tym tygodniu przeprowadzi się Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii.

- W kolejnych dniach, czyli od 21 stycznia, przeprowadzka czeka Klinikę Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej. Na końcu - między 29 a 30 stycznia przeniesione zostaną pacjentki Kliniki Położnictwa oraz noworodki z Kliniki Neonatologii - mówi kanclerz.

Ostatnie dziecko w szpitalu na Klinicznej w Gdańsku urodzi się prawdopodobnie 29 albo 30 stycznia. - Zespół kliniki w dniach przeprowadzki będzie podzielony na dwie ekipy pracujące w obu lokalizacjach - mówi Anna Lignowska, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. 
 
kliniczna dyrektorNa zdjęciu od prawej przełożona pielęgniarek i położnych z Klinicznej Anastasia Kalogridou-Błajet i dyr. Anna Lignowska, Naczelna Pielęgniarka UCK Fot. Joanna Matuszewska

- Cała operacja jest przygotowana logistycznie, wszystko musi być doskonale zaplanowane, żeby nie narażać pacjentów. Będziemy mieć do dyspozycji transport medyczny, czyli karetki którymi przewożeni będą pacjenci. Porodówka z budynku przy Klinicznej przeniesie się do nowego szpitala na terenie kampusu GUMed przy ul. Smoluchowskiego.
 
- W nowej siedzibie jest 7 sal porodowych. Pacjentki będą przebywać z dziećmi w 2-osobowych pokojach z łazienkami - zapowiada Anastasia Kalogridou - Błajet, przełożona pielęgniarek i położnych.
 
Dodaje, że oddział położnictwa będzie liczyć 38 łóżek, patologii ciąży 23 a izolacyjny 10. Z kolei na neonatologii będzie 12 stanowisk OIOM-u noworodków i 25 miejsc dla małych pacjentów. - Warunki będą doskonałe, dużo lepsze niż w szpitalu na Klinicznej, gdzie sale były wieloosobowe i brakowało miejsca. 
 
Budynek szpitala na ul. Klinicznej został sprzedany kilka miesięcy temu. Po remoncie ma być w nim ośrodek rehabilitacyjny.

Joanna Matuszewska