Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk

poniedziałek,

14 stycznia 2019

09:17

Lekarz wojewódzki o stanie zdrowia Pawła Adamowicza: "Jest za wcześnie, żeby mówić o dobrym rokowaniu"

- Niestety nie można jeszcze powiedzieć, że stan Pawła Adamowicza jest stabilny. Na to jeszcze za wcześnie, bo sytuacja jest bardzo poważna i nie jest jeszcze na tyle ustabilizowana, żeby mówić o dobrym rokowaniu - mówił w Radiu Gdańsk lekarz wojewódzki dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Tłumaczył, że najbliższe godziny pokażą, czy stan się poprawi. - Sytuacja jest bardzo poważna. Trzeba liczyć na to, że organizm Pawła Adamowicza poradzi sobie z walką z tak ciężkim wielonarządowym urazem - tłumaczył.

Prezydent Gdańska był przez pięć godzin operowany w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku po tym, jak został zraniony przez nożownika. Przetoczono mu 41 jednostek krwi, to jest ponad 20 litrów.

- To bardzo dużo, bo dorosły człowiek ma jej około 5 litrów. Operacja polegała na naprawie serca, uszkodzonych naczyń i narządów wewnętrznych. Każda z tych ran pojedynczo stanowi zagrożenie dla życia. Prezydent Gdańska ma uraz serca, a urazy narządów miąższowych, jak wątroba, śledziona czy nerki, też stanowią ogromne zagrożenie - mówił Jerzy Karpiński.

Tłumaczył, że przy tak masywnych urazach i takiej utracie krwi doszło do ogromnego niedotlenienia organizmu, w tym trudności w zaopatrzeniu w tlen najważniejszych narządów.

KLUCZOWA PIERWSZA DOBA

Lekarz dodał, że w ratownictwie kluczowa jest pierwsza doba, kilkanaście godzin od zdarzenia. - To czas, kiedy organizm powinien wyrównać wszystkie swoje funkcje. Samo późniejsze dochodzenie do zdrowia będzie trwało dłuższy czas - dodał.

Wyjaśnił, że obecnie prezydent Gdańska przebywa na oddziale intensywnej terapii, jest pod aparaturą wspomagającą jego czynności życiowe. - Aparatura monitoruje jego czynności życiowe i liczymy na to, że pod kontrolą lekarską organizm będzie w stanie wrócić do zdrowia. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku to najnowocześniejszy szpital w Polsce, ma odpowiedni sprzęt i specjalistów. Ma też wsparcie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyby potrzebna była jakaś pomoc, ale z tego co wiem, na razie nic takiego nie jest konieczne - poinformował lekarz wojewódzki.

W rozmowie z Radiem Gdańsk zaapelował do mieszkańców Pomorza o oddawanie krwi, zwłaszcza rzadkiej grupy O RhD(-). - Jeśli kolejny raz byłaby konieczność transfuzji u pana prezydenta, to na pewno będzie jej potrzeba więcej - mówił Jerzy Karpiński.

Poinformował, że lekarze z UCK wykonali ogromny wysiłek, żeby ratować Pawła Adamowicza. - Teraz musimy czekać, mieć wielką nadzieję i modlić się, żeby pan prezydent dał radę, aby sprostał temu zadaniu, największemu w życiu jakie go teraz czeka. Paweł Adamowicz jest osobą młodą, na nic nie chorował i miejmy nadzieję, że jego organizm sobie poradzi i prezydent wróci do nas w pełni sił - podsumował lekarz wojewódzki. 

 

Posłuchaj rozmowy:

 

 

Joanna Matuszewska/mk