Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Wojciech Stróżyk

piątek,

11 stycznia 2019

12:40

Przez lata stała w miejscu. Zakończył się pierwszy etap rewitalizacji Wyspy Ostrów

Przez lata praktycznie stała w miejscu, teraz ma nadgonić opóźnienia. Zakończyła się pierwsza część rewitalizacji Wyspy Ostrów. W przeszłości działała tam Stocznia Gdańska. Potem teren przejęła Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Zadaniem PSSE jest znalezienie inwestora dla terenów o powierzchni 23 hektarów. To m.in. okolice Nabrzeża Kaszubskiego. Aby jednak pojawili się chętni do prowadzenia działalności na tym terenie, konieczna była jego modernizacja.

ZAKOŃCZONE PRACE REWITALIZACYJNE

- Zakończyliśmy prace rewitalizacyjne w dwóch najważniejszych halach stojących na tym terenie. Wymieniliśmy dachy i elewacje, zapewniliśmy też nowoczesne zasilanie energetyczne. Obecnie przystępujemy do rewitalizacji płyty montażowej o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych - mówi wiceprezes PSSE Paweł Lulewicz. W dalszych etapach planowane jest przygotowanie kolejnej płyty montażowej oraz m.in. remont nabrzeża kaszubskiego.

ZNISZCZONE TERENY DLA PRZEMYSŁU STOCZNIOWEGO

- Ta inwestycja udostępni zniszczone tereny stoczniowe off-shorowemu przemysłowi stoczniowemu, jak również dla innych producentów wielkogabarytowych elementów stalowych, które można transportować jedynie drogą wodną. Lokalizacja naszych terenów jest znakomita, bo zapewnia właśnie bezpośredni dostęp do wody - podkreśla Lulewicz.

SĄ ROZMOWY

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna prowadzi już rozmowy z inwestorami zainteresowanymi prowadzeniem działalności na tych terenach. To m.in. działająca obok Stocznia Gdańsk.

- Naszym naturalnym partnerem jest oczywiście Stocznia Gdańsk, ale nie ukrywam, że prowadzimy też ciekawe rozmowy z innymi partnerami zainteresowanymi wejściem na ten teren - dodaje Lulewicz.

Zdaniem wiceprezesa PSSE, wznowienie produkcji stoczniowej na rewitalizowanych terenach będzie możliwe w drugiej połowie 2019 roku.


Sylwester Pięta/pOr