Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

piątek,

11 stycznia 2019

10:30

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Pomorzu. Czeka na nas mnóstwo atrakcji [PROGRAM]

Przed nami 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w tym roku pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste", bo WOŚP gra dla dzieci. Pieniądze z tegorocznej edycji zostaną przekazane na nowoczesny sprzęt medyczny dla szpitali dziecięcych. Są to placówki, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. Na finał gotowe jest już całe Pomorze. W weekend czeka na nas mnóstwo atrakcji i licytacje. 

Będą koncerty, warsztaty dla dzieci, a wylicytować będzie można np. replikę bursztynowej kolii, którą Prezydent Gdańska ofiarował księżnej Cambridge podczas wizyty brytyjskiej pary książęcej w Gdańsku, a nawet część niemieckiego bombowca.

GDAŃSK

W Gdańsku zostało zarejestrowanych 11 sztabów. Największy sztab przy Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku liczy 700 wolontariuszy. W całym Gdańsku kwestować będzie ponad 1200 osób. Na gdańskich ulicach będzie można spotkać prezydenta Pawła Adamowicza oraz zastępców prezydenta: Piotra Kowalczuka oraz Piotra Grzelaka, który będzie kwestował ze swoimi synami.

Ponownie w ramach wolontariatu pracowniczego WOŚP wesprą urzędnicy gdańskiego magistratu oraz pracownicy mBanku, którzy będą wspólnie liczyć pieniądze w największym sztabie gdańskiej orkiestry w Zbrojowni.

KONCERT FINAŁOWY
 
Koncert rozpocznie się o godz. 15:00 i zakończy ok. godz. 21:00

Podczas koncertu nie zabraknie wyjątkowych przedmiotów/usług, które będę licytowane ze sceny przez prowadzących. Podczas koncertu zagrają:

PROGRAM KONCERTU

15:00

Powitanie

15:05

CZARODZIEJE Z KASZUB

15:30

ABSYNTIA

16:10

WORKERS

16:45

TRIO BOFFELLI

17:20

MARTA

17:55

REGGAESIDE

18:30

ETNA KONTRABANDE

19:10

BLUE CAFE

20:00

Światełko do nieba

20:10

VARIUS MANX & KASIA STANKIEWICZ

21:00

Koniec ATRAKCJE NA TARGU WĘGLOWYM

Świąteczny Jarmark – strefa gastronomiczna

W tym roku Targ Węglowy będzie zaaranżowany jako Food Court czyli specjalna strefa gastronomiczna z kilkudziesięcioma stoiskami m.in. z potrawami z całego świata oraz rozgrzewającą herbatą i czekoladą. Dodatkowo na ul. Bogusławskiego zaparkują trójmiejskie samochody gastronomiczne, tzw. food trucki.

Co będzie się działo na Targu Węglowym?

Będzie można:

- zmierzyć ciśnienie i poziom cukru
- oddać krew oraz zarejestrować się w bazie DKMS
- zrobić badanie dot. HPV
- wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy zorganizowanej przez Inspektorat Ratowniczy ZHP, szpital Copernicus
- zagrać w loterii "Los na WOŚP"
- zrobić sobie zdjęcie w altanie WOŚP z jemiołą
- zobaczyć zabytkowe i bojowe wozy strażackie – OSP Sobieszewo

AUKCJE MIASTA GDAŃSK NA ALLEGRO

Fundacja WOŚP oraz Allegro uruchomili specjalny serwis aukcyjny. Korzystanie z niego jest darmowe, a wpłaty za wygrane aukcje wpływają bezpośrednio na konto Fundacji.


8 stycznia o godz. 13.00 Miasto Gdańsk uruchomi kilkanaście aukcji z unikatowymi przedmiotami/ usługami/gadżetami związanymi z Gdańskiem.

Czas trwania każdej aukcji to 14 dni, co oznacza, że można licytować wybrane usługi/przedmioty do 21 stycznia br.

W tym roku będzie można wylicytować m.in.:

- replikę bursztynowej kolii, którą Prezydent Gdańska ofiarował księżnej Cambridge podczas wizyty brytyjskiej pary książęcej w Gdańsku 17.07.2017 r.
- 1-dniowy rejs dla 25 osób na STS Generał Zaruski
- obraz namalowany prze orangutanicę z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
- lożę VIP na Stadionie Energa Gdańsk podczas meczu Lechia Gdańsk
- krzesełko ze Stadionu Energa Gdańsk
- piłkę z autografem siatkarskiego mistrza świata- Piotra Nowakowskiego
- książkę "Kamerdyner Miłość Wojna Zbrodnia" z autografami twórców filmu „Kamerdyner”
- fragment szkicu fresku "Nieba Polskiego"
- koszulkę z autografem zawodnika Lechii Gdańsk- Jarosława Kubickiego
- voucher na 2-dniowy pobyt w Hotelu Arkon w Gdańsku.

SOPOT

W Spocie finał rozpocznie się o 10 przejażdżką czołgiem na sopockiej plaży, wozami wojskowymi. Będzie można też spróbować wojskową grochówkę. Odbędzie się też pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez WOPR i wiele innych atrakcji.

O 12:00 zaczną się koncerty i pokazy artystyczne. To w Klubie Muzycznym Scena. Wystąpią członkowie Młodzieżowego Domu Kultury Sopot, młodzież z SP nr 8 Sopot, Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a po 15:00 miasto zaprasza na koncerty.

godz. 15:00 - Pokaz Flamenco La Paloma Sopot

godz. 16:00 - TKM Sopot

godz. 16:45 - Słodki Całus od Buby

godz. 17:30 - Dominika Kwiatkowska

godz. 18:15 - Kruki

godz. 18:45 - Sain

Będą też stoiska z książkami Biblioteki Sopockiej, Sopocka, gadżety z Muzeum Sopotu, stoiska kosmetyczne z Oceanic i Ziaja. Trefl Sopot także gra z nami, na niedzielnym meczu pojawią się wolontariusze ze sztabu 2296.

GDYNIA

W Gdyni będą działać trzy główne sztaby, które przy wsparciu wolontariuszy zagrają dla potrzebujących. Tu orkiestra gra przez cały weekend. W sobotę od 11:00 w Centrum Handlowym Batory będzie można wziąć udział w licytacjach. Na scenie o 17:30 wystąpi Detko Band.

Dla WOŚP gra także Galeria Szperk, która przygotowała mnóstwo atrakcji. O 11:00 rozpocznie się "Akcja Książka". Organizatorzy zachęcają do przynoszenia książek, które będzie można wylosować za symboliczną kwotę. O 15:00 rozpocznie się ciekawa akcja. - "Tańczymy Poloneza po Galerii". Najważniejszym punktem programu będą licytacje - pierwsza, o godz. 16, która poprowadzi Marcin Majka, wójt Gminy Kosakowo, i druga, o godz. 17, prowadzona przez prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka.

W Centrum Riviera przez cały dzień czeka na nas mnóstwo atrakcji - zajęcia z dogoterapii i ratownictwa medycznego, kąciki twórcze dla najmłodszych - ze strefą małego architekta, programowania czy robotyki. O 17:00 wystąpi zespół Future Folk.

Gdyńska YMCA i Gdynia Rowerowa przygotowały niezwykły przejazd rowerowy. Start zaplanowano na godz. 12 - uczestnicy pojadą od Ergo Areny w Sopocie do Wydziału Transportu Uniwersyteru Morskiego.

A co godzinę Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego zaprezentuje pokazy w Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego. Oprócz tego będzie można zapoznać się z działaniem symulatora manewrowego - a dokładniej, jak manewruje się statkiem.

RUMIA

W Rumi atrakcje rozpoczną się w niedzielę hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Następnie zaplanowano m.in. koncerty, pokazy taneczne i występy artystyczne. Nieodłącznym elementem WOŚP jest zbiórka datków do puszek, sklepik z gadżetami oraz aukcje charytatywne. Tegoroczny finał poświęcony jest najmłodszym. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Zwieńczeniem wydarzenia będzie wspólne wypuszczenie „światełka do nieba”, które odbędzie się o godzinie 20:00 przy stadionie MOSiR.

W niedzielę zorganizowana zostanie również honorowa zbiórka krwi. Personel medyczny będzie czekał na krwiodawców w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rumi (ul. Stoczniowców 9) w godzinach od 9:00 do 14:00. Akcja będzie połączona z rejestracją dawców szpiku. Osoby, które chcą dołączyć do bazy Fundacji DKMS, mogą to zrobić także w późniejszych godzinach – od 14:00 do 20:00 na antresoli hali MOSiR. W ten sposób można pomóc mieszkańcowi Rumi, 24-letniemu Damianowi Bojarowi, który cierpi na anemię aplastyczną, a jedynym sposobem na przywrócenie mu zdrowia jest przeszczep szpiku.

PROGRAM W BOLSZEWIE

Bolszewo i Wejherowo są już gotowe na 27. finał WOŚP. Sztab nr 5204 będzie się mieścił w Bibliotece i Centrum Kultury Gminy Wejherowo, przy ul. Reja w Bolszewie.  Finałowy dzień w Bolszewie rozpocznie się o 12:30, a w Wejherowie już o13:50 zaczną się koncerty.

PROGRAM:

12:30 pochód z Orkiestrą Dętą Gminy Wejherowo oraz klubem rowerowym BRK Cyklista z parkingu przy kościele pw.Najświętszej Maryi Panny

13:00 rozpoczęcie 27 FINAŁU WOŚP w Bibliotece, ul.Reja 9 Bolszewo

13:20 licytacje

13:30 Występ Grupy tanecznej dzieci z Biblioteki i Centrum Kultury Gminy

WEJHEROWO

13:50 Duet akustyczny (Klaudia Król - wokal, Bartosz Dopke - gitara)

14:10 Występ Chóru z Orla

14:45 Spektakl Narnia - Grupa Teatralna JBT

15:00 MECZ Charytatywny Piłki Nożnej Kobiet w Hali Widowiskowo-Sportowej (ul.Leśna 35, SP Bolszewo)

15:20 licytacje

15:30 występ zespołu muzycznego ANAGRAM

16:00 występ Chóru parafialnego z Bolszewa

16:30 występ Andrzeja Marczyńskiego

17:00 licytacje

17:30 występ zespołu muzycznego G.A.S.P. z Gdyni

18:00 licytacje

18:30 występ Gracjana Gołębiewskiego - Laureata Kaszubskiego Idola

19:00 licytacje

19:20 koncert Igora Koniecznego - finalisty tegorocznej edycji programu Mam Talent

20:00 Światełko do nieba - pokaz ognia grupy MAMADOO FIRE SHOW

Dodatkowymi atrakcjami będą: kącik dla dzieci, robotyka, pokazy ratownictwa i punkt pierwszej pomocy (OSP Bolszewo), pokaz starych samochodów, pokaz rzeźbienia piłą motorową.

Będzie można również wylicytować: obrazy, rzeźby, rękodzieła, torty w kształcie serca, vouchery i bony upominkowe (kolacja sushi, salon kosmetyczny, usługi fryzjerskie ,warsztaty zajęć plastycznych, masaże), narzędzia ogrodnicze, lustra, książki z autografami, przejazd alarmowy wozem bojowym OSP, hełm strażacki, karnety zajęć samoobrony KRAV MAGA.

MALBORK I KWIDZYN

W Malborku w sobotę 12 stycznia 2019 r. odbędzie się bieg Policz się z cukrzycą. Oprócz tego w dwóch punktach medycznych będą wykonywane pomiary poziomu cukru i ciśnienia tętniczego. Natomiast w Kwidzynie w dzień 27. Finału WOŚP w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym będzie stoisko z pracami artystycznymi wykonanymi przez wychowanki oraz stoisko kulinarne, na którym serwowane będą pierogi ruskie i barszcz (również przygotowane przez wychowanki ośrodka).

SŁUPSK

W Słupsku wydarzenia związane z WOŚP będą trwały przez cały weekend. W sobotę o godz. 11.00 w Teatrze Lalki Tęcza odbędzie się spektakl „Niedźwiedź i Masza". Od godziny 12.00 w Kawiarni Artystycznej Antrakt przy ul. Kilińskiego 11 podziwiać będzie można muzyczny talent uczniów szkoły YAMAHA. Wieczorem, o godz. 21.00 w Social Clubie DomÓwka przy ul. Tuwima 17 zagrają zespoły Chaos, Wodzu i Begu. O godz. 22.00 Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na nocne pływanie.

Niedzielny finał WOŚP w Słupsku odbędzie się w hali Gryfia przy ul. Szczecińskiej 99. Tam na uczestników czekać będą pokazy taneczne, koncerty solistów i zespołów wokalnych, licytacje, pokazy pierwszej pomocy, warsztaty, prezentacje technologii Virtual Reality i o 20.00 Światełko do nieba (serce ze sztucznych ogni).

FINAŁ W GNIEWIE

Gniew także przygotowuje się do niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odbędzie się tam koncert grupy Lombard, licytacje i występ chóru złożonego z miejskich radnych. Koncerty będą się tam odbywać już od soboty.

- W sobotę w restauracji CK robimy otwarcie, będą grały zespoły unplugged - te, które wystąpią w niedzielę. Tego dnia przyjeżdża do nas także grupa Lombard, która będzie obchodziła swoje 35. urodziny. Mamy potężny tort - wystarczy dla każdego mieszkańca. Będziemy oczywiście zbierać do "puchy". Poza tym chór radnych miejskich to dla mnie hit - zapowiada Wiesław Ślizewski, organizator.

Rekord zbiórek na rzecz Wielkiej Orkiestry w Gniewie wynosi 12 tysięcy złotych. Organizatorzy finału liczą na to, że w tym roku kwota będzie przynajmniej dwa razy większa.

Pieniądze zebrane podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przekazane na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ELBLĄG

A w Elblągu czekają na nas ciekawe koncerty, a w przerwach między nimi oczywiście licytacje. Można zdobyć między innymi zabytkową maszynę do szycia Singer, vouchery na miesięczny kurs z języka angielskiego, czy nawet element niemieckiego bombowca Heinkel HE 111+ certyfikat.

KONCERTY

14:00 - 20:00 Licytacje - przez cały dzień w przerwach między występami

14:20 – 15:00 Konrad Pałasz

15:00 – 16:00 Blind Box

16:00 – 17:00 Młodzieżowy Dom Kultury

17:00 – 18:00 Paweł Marchel

18:00 – 19:00 Tomasz Steńczyk z zespołem

19:00 – 19:45 Baranovski / The Voice of Poland

19:45 – 20:00 Wystąpienia

20:00 – 20:10 ŚWIATEŁKO DO NIEBA

CHOJNICE I CZŁUCHÓW

160 wolontariuszy w Chojnicach oraz 110 w Człuchowie będzie kwestować od rana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oba sztaby organizują koncerty pod dachem. Na licytacje przygotowano dziesiątki atrakcyjnych gadżetów. 

- Człuchowska orkiestra jak co roku przygotowała złote i srebrne serduszka. Są to oryginalne ozdoby przygotowane przez miejscowego złotnika z pierścionków i łańcuszków podarowanych przez mieszkańców. W akcję zbierania pieniędzy angażują się tam niemalże wszyscy, niezależnie od wieku i profesji - zapewnia Adam Bondarenko, wiceszef człuchowskiego sztabu. 

Wolontariusze przygotowują też wiele oryginalnych atrakcji. 

- Będą pokazy zumby, w tym roku także zumby dla seniorów. Przynajmniej kilkudziesięciu seniorów, czyli w ludzi w kwiecie wieku ćwiczy, by ją publicznie zatańczyć. Inną ciekawostką będzie niecodzienne światełko do nieba. We wszystkich remizach OSP w sąsiedniej gminie Człuchów o godzinie 20.00 zawyją syreny i rozbłysną światła wozów strażackich - dodaje Bondarenko. 

Główną siedzibą człuchowskiego sztabu jest miejscowy Dom Kultury. Z kolei chojnicki sztab będzie działać w hali sportowej przy ul. Wagnera. Będzie można tam wylicytować m.in. jednodniowe sprawowanie władzy na fotelu Burmistrza miasta. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie grupa Papa D. 

HEL

W Helu do wylicytowania będzie kolacja w towarzystwie burmistrza Helu i obiad z Przewodniczącym Rady Miasta Helu. Datę i miejsce kolacji wybierze zwycięzca. Licytacja odbędzie się między 14:30 a 15:00 w Miejskiej Hali Widowiskowo-Sportowej w Helu. Zaplanowano też wiele innych loterii i atrakcji.

RG