Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

piątek,

11 stycznia 2019

07:34

Ulica Świętojańska 68 w Gdańsku. Już wiosną to miejsce zakwitnie na nowo. Jesteście CieKawi?

Remont już na finiszu, potem jeszcze wyposażenie, szkolenie pracowników i... można otwierać. CieKAWA, czyli lokal przy ul. Świętojańskiej w Gdańsku gdzie ciasto i kawę serwować będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną jest już prawie gotowy. - Mam nadzieję, że wystartujemy na wiosnę - mówi Krzysztof Skrzypski prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej.

Remont lokalu trwa od końca listopada. W przyszłym tygodniu prace mają się zakończyć, ale potem trzeba będzie jeszcze zrobić wykończeniówkę, zająć się wyposażeniem, złożyć meble i sprzęty. Na niecałych 40 m2 znajdzie się ok.15-18 miejsc.  - To będzie bardzo przytulne miejsce - przekonuje Krzysztof Skrzypski i już teraz zaprasza wszystkich zainteresowanych. - Jest kilka przygotowanych niespodzianek - dodaje.
 
SZKOLENIE BARISTÓW

Otwarcie planowane jest w drugiej połowie marca. - To optymalny termin na start. Zanim się otworzymy to pracownicy czyli nasz zespół musi poćwiczyć w lokalu na sprzęcie, który będzie na co dzień używany. To rzeczy, których musimy się nauczyć w ten sam sposób. Chcemy jeszcze by przed otwarciem przeszkolili nas bariści, którzy zgłosili się z taką propozycją. Co będzie wyróżniać nowy lokal? Przede wszystkim załoga. Na początku w kawiarni CieKAWA pracować będzie sześcioosobowy zespół - cztery osoby z niepełnosprawnością intelektualną i dwie sprawne intelektualnie. - Marzy mi się, aby ten zespół w przyszłości się powiększył. Będziemy się starali, by osoby niepełnosprawne pracowały na 100 procent i by wykonywały wszystkie czynności w kawiarni. Pozostali pracownicy będą ich wspierać w trudnych sytuacjach. - Pamiętajmy, jest to praca z klientem. Liczę też na to, że klienci będą bardziej wyrozumiali i cierpliwi – dodaje Krzysztof Skrzypski.

CieKAWA powstaje z potrzeby serca i chęci znalezienia pracy osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Chodzi o ludzi, którzy mają trochę większe deficyty, ale mają też potencjał do pracy i chcą pracować, a na rynku otwartym sobie nie poradzą.

 Cały czas zbierane są środki na prace wykończeniowe w lokalu przy Świętojańskiej 68 w Gdańsku. Można się dołożyć robiąc zakupy na internetowym BAZARKU. Do zgarnięcia są między innymi kalendarze.
49660048 2399675770104264 4311488055207788544 nFot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel
Aleksandra Nietopiel/mro