Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk

czwartek,

10 stycznia 2019

16:35

Wypowiedzi marszałka w prorosyjskim medium. Rzecznik Mieczysława Struka odpowiada na zarzuty Ryszarda Czarneckiego

Przekop Mierzei Wiślanej jest zgodny z racją stanu - w taki sposób europoseł PiS Ryszard Czarnecki odniósł się do krytycznych wypowiedzi marszałka Mieczysława Struka udzielonych przed laty rosyjskim mediom. Rzecznik marszałka w rozmowie z Radiem Gdańsk odnosi się do zarzutów europosła. Jak mówi marszałek jest gotów do rozmów na argumenty ze wszystkimi zainteresowanymi mediami, a przede wszystkim z ministrem gospodarki morskiej. O rozmowę z ministrem zabiegał ponad dwa lata i doszła ona do skutku dopiero w grudniu ubiegłego roku.
Zdaniem europosła PiS polscy politycy nie powinni wypowiadać się krytycznie o polskich inwestycjach w prokremlowskich mediach. Takim medium był Sputnik, dla którego krytycznie o przekopie Mierzei Wiślanej trzy lata temu wypowiedział się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- W naszym interesie gospodarczym, geopolitycznym jest uregulowanie sprawy przekopu Mierzei Wiślanej, to jest rzecz strategiczna dotycząca nie tylko tego regionu - mówił w środę w Radiu Gdańsk Ryszard Czarnecki. - Jeżeli ktoś występuje przeciwko temu to występuje przeciwko własnemu krajowi, a jeśli ktoś występuje przeciwko temu w mediach rosyjskich to możemy mówić o pożytecznych idiotach, to przykład skrajnej złej woli. Jestem zdumiony. W moim przekonaniu pachnie to Targowicą. Uważam, że rząd nie powinien reagować na wypowiedzi polityków PO w rosyjskich mediach, natomiast powinien twardo przedstawić swoje stanowisko Komisji Europejskiej, że oczekujemy wsparcia, a nie rzucania kłód pod nogi - komentował europoseł PiS.
 
RZECZNIK MARSZAŁKA ODPIERA ZARZUTY

Do słów Ryszarda Czarneckiego odniósł się Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Pan Czarnecki nie wiedział, że od 2016 roku zabiegaliśmy o rozmowę z przedstawicielem ministerstwa o rozmowę na temat przekopu. Przypomnę, że w 2016 roku gdy były prace dotyczące przekopu przekazaliśmy do ministerstwa memorandum, wielokrotnie zabieraliśmy głos, mówiliśmy, że tę inwestycję należy przeanalizować przed realizacją, że chcielibyśmy porozmawiać o wątkach ekonomicznych, czy przekop jest jedyną możliwością na rozwój regionu, czy jedyny sposób dotarcia na Zalew Wiślany to ten przekop a nie droga wodna przez Wisłę Szkarpawę. Jest dużo elementów. Przypomnę, że gdy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przygotowała raport oddziaływania na środowisko przygotowaliśmy szereg uwag - mówi Michał Piotrowski.

Rzecznik marszałka Mieczysława Struka odpiera zarzuty o prorosyjskości. - Padło w wypowiedzi pana Czarneckiego, że oburzające jest rozmawianie z Rosją. Oburzające jest to, że próbuje się nam uszyć buty kogoś kto współpracuje z Rosją, że próbuje się z nas zrobić kogoś kto współpracuje z Kremlem - mówi Michał Piotrowski. - Ja myślę, że to jest bardzo łatwa manipulacja na uczuciach i emocjach słuchaczy, jeśli skupimy się na konkretach to warto przypomnieć, że w tej chwili 99 proc. tego co dociera do Elbląga to są towary z portów z obszaru kaliningradzkiego. Elbląg rozwija się we współpracy z Rosją, do Elbląga dociera przede wszystkim rosyjski węgiel, który jest sprowadzany przez rząd PiS.
Rafał Mrowicki