Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

czwartek,

10 stycznia 2019

15:01

Zmiany na Starym Cmentarzu w Słupsku. W planach nowe kolumbarium i parking

Będzie większy, powstanie nowe kolumbarium, wraz z parkingiem. Największa miejska nekropolia w Słupsku zostanie powiększona o część działki przy ulicy Lipowej. W ten sposób, groby będą jeszcze bliżej bloków mieszkalnych. Urzędnicy zapewniają, że to nie wpłynie na pogorszenie komfortu życia mieszkańców.

Rozbudowa cmentarza - jak podają urzędnicy - wynika z braku wolnych miejsc do nowych pochówków. Wzrosła także liczba kremacji. Większość rodzin, chce chować swoich bliskich na najstarszej słupskiej nekropolii, rzadziej na Nowym Cmentarzu, po drugiej stronie miasta. Katarzyna Winiarska z Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku powiedziała Radiu Gdańsk, że rozbudowa Starego Cmentarza nie wpłynie na zmianę komfortu życia mieszkańców ulicy Lipowej.

"NIE BĘDZIE POCHÓWKÓW TRADYCYJNYCH"

- Ze względu na to, że ta kwatera zostanie powiększona i ona jest blisko terenów mieszkalnych, dlatego decyzja zapadła taka, że powstanie kolumbarium. Będzie to miejsce przeznaczone do pochówków urn w niszach. Nie będą to pochówki tradycyjne - mówi kierownik działu cmentarzy komunalnych w Słupsku.

MIESZKAŃCY MAJĄ RÓŻNE OPINIE

Mieszkańcy ulicy Lipowej są podzieleni ws. rozbudowy Starego Cmentarza.

- Same krzyże tutaj będą, nie podoba mi się to - mówi starszy mężczyzna. - Obecnie wyglądając przez okno, widzę jak palą się znicze, jak wyglądają groby. Nie jest to przyjemny widok, nie kojarzy nam się dobrze, nie ukrywajmy. Z drugiej strony musi być miejsce na nowe pochówki, zwłaszcza, że jest teren, który trzeba tutaj zagospodarować - dodaje młoda kobieta.

Mieszkańcy ulicy Lipowej zwracają uwagę, że Stary Cmentarz widać głównie z wyższych pięter budynków. Nie mają natomiast pewności, jak będzie wyglądała sytuacja, gdy jego granica zostanie przesunięta jeszcze bliżej bloków.

- Teraz mi to nie przeszkadza, ale nie wiem, co będzie, jak faktycznie ten cmentarz się powiększy - zastanawia się słupszczanka.

NAJWIĘKSZA NEKROPOLIA W SŁUPSKU

Powiększanie nekropolii rozpocznie się jeszcze w tym roku. Na Starym Cmentarzu w Słupsku jest prawie 35 tysięcy grobów, w których spoczywa około 100 tysięcy osób.

Paweł Drożdż/mar