Wiadomości
Huk spowodowały polskie F-16. Fot. Wikipedia

środa,

09 stycznia 2019

14:58

Pękające szyby i przewracające się meble. Wiemy, co spowodowało gigantyczny huk we wtorek wieczorem

We wtorek wieczorem mieszkańców Pomorza wystraszyło niespotykane zjawisko. Nasi słuchacze dzwonili do Radia Gdańsk, pytając o źródło huku. Pierwsze podejrzenia padały na wybuch. Teraz zostało wydane oficjalne oświadczenie w tej sprawie.
Polskie myśliwce F-16 zostały poderwane do lotu, aby przechwycić pasażerski samolot - to przyczyna potężnego huku, jaki był słyszany we wtorek wieczorem w okolicach Kwidzyna i Grudziądza. Z doniesień mieszkańców wynika, że w niektórych domach pękały szyby lub nawet przewracały się meble.
 
SAMOLOT BEZ ŁĄCZNOŚCI

Samoloty zostały poderwane, ponieważ konieczne było sprawdzenie cywilnego samolotu pasażerskiego. Pozostawał on bez łączności ze służbami kontroli ruchu lotniczego. - F-16 wystartowały około 18:00 na polecenie Połączonego Centrum Operacji Powietrznych NATO - poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotr Walatka.


"ZGODNIE Z PROCEDURAMI"

Jak zapewnia, prędkość rozchodzenia się dźwięku została przekroczona dopiero powyżej pułapu 10 tysięcy metrów, co w teorii nie powinno powodować szkód na ziemi. Według podpułkownika Walatki wtorkowa akcja odbyła się zgodnie z wojskowymi procedurami.

Wojsko nie podaje czy i w jaki sposób właściciele nieruchomości, które ucierpiały wyniku głośnego huku, mogą dochodzić swoich roszczeń.

Poniżej można przeczytać pełną treść oficjalnego komunikatu:

Ochrona polskiej przestrzeni powietrznej jest realizowana w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO oraz w systemie narodowym. Jednym z zadań dyżurujących sił jest udzielanie pomocy statkom powietrznym w sytuacjach awaryjnych.

W dniu 08.01.2019 roku para dyżurna samolotów F-16 wykonywała lot na polecenie Połączonego Centrum Operacji Powietrznych NATO. Na wysokości ponad 10.000 metrów samoloty przekroczyły prędkość rozchodzenia się dźwięku, której efekt mógł być słyszalny na ziemi.

Zadaniem pary dyżurnej F-16 było sprawdzenie cywilnego samolotu pasażerskiego pozostającego bez łączności ze służbami kontroli ruchu lotniczego.

Prowadzone działania odbyły się zgodnie z procedurami i obowiązującymi przepisami prawa.

Sylwester Pięta/mili