Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec

środa,

09 stycznia 2019

18:05

Zdewastowany pomnik Jana Pawła II wyczyszczony. "Jako mieszkańcy zrobimy wszystko, aby nie doszło już do takiego skandalu"

Jest policyjne śledztwo w sprawie znieważenia pomnika w Starogardzie Gdańskim. Nieznani sprawcy oblali czerwoną i białą farbą pomnik Jana Pawła II znajdujący się przy miejskim rynku. Pomnik papieża Polaka został już wyczyszczony.

AKTUALIZACJA 18:00

Akcję czyszczenia pomnika Karola Wojtyły podjęli starogardzcy sympatycy Kukiz'15 

- Wyczyszczenie pomnika Jana Pawła II, to nie tylko wyraz czci wobec wielkiego Polaka. To również nasz obywatelski sprzeciw wobec takiego wandalskiego postępowania. Jesteśmy Polakami i powinniśmy postępować, tak jak oczekiwaliby od nas tego ludzie, którzy przelewali krew za nasz kraj - mówi Tomasz Walczak, inicjator akcji.

WAŻNA POSTAĆ I AUTORYTET

Jak podkreślają uczestnicy akcji, Papież to dla Polaków bardzo ważna postać i autorytet. - Jako mieszkańcy zrobimy wszystko, aby więcej nie dochodziło do takich skandalicznych sytuacji - dodają uczestnicy.

ŚLEDCZY PRACUJĄ NA MIEJSCU

Starogardzka policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. - Dochodzenie będzie prowadzone pod kątem art. 261 kodeksu karnego, mówiącego o znieważeniu pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby. Na miejscu pracują śledczy. Za taki czyn grozi kara grzywny albo ograniczenia wolności - wyjaśnił w rozmowie z Radiem Gdańsk oficer prasowy starogardzkiej policji asp. sztab. Marcin Kunka.

Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Pomnik papieża Jana Pawła II odsłonięto 15 lat temu. To pierwszy tego typu incydent w mieście.

Tomasz Gdaniec/mro/mkul