Wiadomości
Budynek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

środa,

09 stycznia 2019

09:58

Wystawili akty zgonu politycznego 11 prezydentom polskich miast. Śledztwo w sprawie Młodzieży Wszechpolskiej umorzone

Śledztwo w sprawie Młodzieży Wszechpolskiej, która 11 prezydentom polskich miast wystawiła akty zgonu politycznego, umorzone - taką decyzję podjęła Prokuratura Gdańsk Śródmieście. Chodzi o sytuację z czerwca 2017 roku, kiedy władze m.in. Warszawy, Gdańska, Poznania i Łodzi podpisały deklarację, w której wyrazili gotowość przyjęcia migrantów. Akty zgonu Wszechpolacy opublikowali w mediach społecznościowych.

- Śledztwo umorzono, ponieważ prokuratura w działaniach organizacji nie doszukała się znamion przestępstwa - powiedziała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. W ocenie śledczych była to subiektywna, ale dozwolona ocena zachowań polityków.

WYRAŻENIE NIEZADOWOLENIA

Celem grafik było zasygnalizowanie, wyrażenie niezadowolenia z podejmowanych przez prezydentów inicjatyw. Poprzez zamieszczenie na aktach zgonu godła nie doszło do jego znieważenia, a treść nie była publicznym nawoływaniem do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych, wyznaniowych czy etnicznych. Nie można też mówić o obraźliwej czy wulgarnej treści - czytamy w uzasadnieniu prokuratury.

Decyzja prokuratury jest nieprawomocna. Prezydenci, których dotyczyły akty zgonu mogą się od niej odwołać do sądu.

Grzegorz Armatowski/pOr