Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba

poniedziałek,

07 stycznia 2019

13:51

Protesty pomogły. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy pozostanie w Pelplinie

Placówka nie będzie łączona z Zespołem Placówek Specjalnych w Tczewie. Po protestach nauczycieli i rodziców uczniów, władze powiatu tczewskiego wycofują się z części kontrowersyjnych propozycji zmian w sieci szkół.
Pakiet siedmiu projektów uchwał, który tczewskie starostwo przesłało szkołom 27 grudnia, zakładał m.in. utworzenie Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych oraz przekształcenie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. W projektach uchwał była mowa o likwidacji i łączeniu placówek, co wywołało niepokój głównie wśród dyrekcji i kadry nauczycielskiej. Przeciw zmianom zaprotestowali też uczniowie i ich rodzice.
 
"NASZE INTENCJE ZOSTAŁY ŹLE ZROZUMIANE"

– Nasze intencje zostały źle zrozumiane. Nigdy nie było zamiaru likwidowania jakiejkolwiek placówki, o czym od początku zapewniałem dyrektorów – mówi starosta Tczewski Mirosław Augustyn. – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pelplinie i Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie miały zostać połączone w jeden zespół szkół z dyrekcją w Tczewie. Nie chcieliśmy przenosić dzieci i ich wychowawców z Pelplina do Tczewa – dodaje.

Władze powiatu zrezygnowały z utworzenia Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych m.in. po zapewnieniach nauczycieli i rodziców dzieci ze szkoły w Pelplinie, którzy zaznaczali, że tamtejszej placówce niczego nie brakuje i że proponowane zmiany nie mają uzasadnienia. – Cieszę się, że pan starosta zdecydował się nas wysłuchać i zmienił swoją decyzję. Mam nadzieję, że będzie się jej trzymać – komentuje dyrektor SOSW w Pelplinie, Małgorzata Domachowska. – Szkoda, że dowiedzieliśmy się o planach starostwa w ostatnim momencie. Można było zacząć od rozmowy z nami – dodaje.


STAROSTA PRZEPRASZA

Starosta przyznaje, że propozycje zmian zostały przedstawione w niewłaściwy sposób. – Moja wiedza była inna niż stan faktyczny. Niefortunne były też uzasadnienia uchwał. Ktoś, kto nie zna szczegółów sprawy, mógł pomyśleć, że będziemy dosłownie likwidować szkoły. Mogę raz jeszcze przeprosić za zaistniałą sytuację – mówi Mirosław Augustyn.

Planowana przez urzędników reorganizacja powiatowej sieci szkół obejmie Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie. W dotychczasowym budynku szkoły przy ulicy Bałdowskiej pozostanie tylko technikum. Klasy branżowe mają być przeniesione do Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich przy ulicy Czyżykowskiej. – Takie zmiany zaproponuję zarządowi powiatu i radnym. Jeśli zostaną zaakceptowane, będziemy szukali nowej nazwy dla szkoły, która powstanie przy Bałdowskiej – mówi Mirosław Augustyn.

Jak zaznaczają władze powiatu, reorganizacja sieci szkół musi nastąpić w związku ze zmianami w systemie oświaty i tzw. podwójnym rocznikiem w szkołach ponadpodstawowych, który rozpocznie naukę we wrześniu 2019 roku.

Wojciech Stobba/mar