Wiadomości
Fot. gdansk.ipn.gov.pl

środa,

02 stycznia 2019

17:26

Wyjazdy edukacyjne, wykłady i konferencje. Gdański IPN przygotował specjalną ofertę na rocznicę wybuchu II wojny światowej

Wydarzenia sportowe z historią w tle, wycieczki do miejsc pamięci, walk i męczeństwa oraz panele dyskusyjne, wykłady i odczyty związane z wybuchem II wojny światowej. Takie plany z okazji okrągłej, 80. rocznicy rozpoczęcia największego światowego konfliktu ma gdański oddział IPN.

- Dla uczniów przygotujemy specjalną wycieczkę, natomiast dla nauczycieli program nauczania. Planujemy wyjazd edukacyjny do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince dla uczniów. Przygotujemy też specjalna ofertę dla uczniów i nauczycieli, która będzie sprecyzowana od nowego roku szkolnego, ze szczególnym uwzględnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - wyjaśnia Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

W PLANACH SĄ TEŻ RAJDY

Poza lekcjami, wykładami, prelekcjami i spotkaniami z historykami przewidziane są także rajdy szlakiem obrońców Wybrzeża. W maju zostanie zorganizowany rajd rowerowy na trasie Władysławowo-Hel, a we wrześniu rajd pieszy po terenie Kępy Oksywskiej. Krzysztof Drażba zdradza, że podczas rajdu pieszego będzie można wejść tam, gdzie zwykle nie ma wstępu. Chodzi o miejsce śmierci pułkownika Dąbka, które znajduje się na terenie lotniska w Babich Dołach.

PAMIĘTAJĄ O NAUCZYCIELACH

Nauczyciele również mogą liczyć na specjalną konferencję dotyczącą zbrodni dwóch systemów totalitarnych: radzieckiego i niemieckiego. Podczas spotkania będą mieli do dyspozycji psychologa, który opowie w jaki sposób przekazywać najmłodszym drastyczną wiedzę historyczną, bez szkody dla ich kruchej psychiki.

Poza obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej gdański IPN przygotowuje się do rocznicy powrotu Pomorza do Polski. Ta przypada w styczniu i lutym przyszłego roku.

Daniel Wojciechowski/mkul