Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec

piątek,

07 grudnia 2018

16:34

Starogardzianie chcą zwrócić uwagę na naruszanie praw człowieka. Ogólnomiejska akcja pisania listów

Starogardzianie uczczą Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji harcerze wraz z Amnesty International zorganizowali po raz pierwszy ogólnomiejską akcję pisania listów. W tym roku uczestnicy maratonu będą bronić obrońców praw człowieka z 10 państw.

- W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy ogólnomiejski maraton pisania listów. Na wszystkich chętnych czekamy w "Dziennej Dawce". Tam na chętnych wesprzeć akcję czekać będą harcerze, którzy pomogą napisać taki list - wyjaśnia druh Wojciech Mokwa, współorganizator akcji.

CHCĄ ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Celem akcji jest "wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka". W zeszłym roku uczestnicy Maratonu w Polsce napisali ponad 300 tys. listów. Na całym świecie odbyło się ponad 5,5 mln akcji.


- To nasz obowiązek, aby w ten sposób naciskać na osoby decydujące o cierpieniu innych. Czasami nie ma innych sposobów. Taki list to nie tylko symboliczne, ale i realne wsparcie dla demokracji i wolności. A więc wartości, które są bliskie wszystkim Polkom i Polakom - mówi Patryk Gabriel, wicestarosta i uczestnik akcji.

POLSKI AKCENT

W tym roku "Maraton" ma też polski akcent. Pośród wybranych przez Amnesty International postaci jest też grupa 14 kobiet, które zaatakowano podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Dochodzenie w sprawie ich pobicia zostało umorzone, a kobietom przedstawiono zarzut utrudniania manifestacji.

W Starogardzie Gdańskim akcja pisania listów potrwa do niedzieli.

Tomasz Gdaniec/mkul