Wiadomości
Fot. Gdański IPN

niedziela,

09 grudnia 2018

10:00

Stare fotografie, Medal Niepodległości i dokumenty. Gdański IPN otrzymał pamiątki z okresu najnowszej historii Polski

Gdański IPN otrzymał ponad 400 zdigitalizowanych, historycznych fotografii i inne pamiątki związane z okresem międzywojennym i wojennym. Dokumenty przekazane przez darczyńców trafiły do Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Wśród przekazanych pamiątek znalazły się między innymi: Medal Niepodległości wraz z dyplomem z podpisem marszałka Józefa Piłsudskiego, przyznany w 1933 r., legitymacja Odznaki II Korpusu Wojsk Polskich, upamiętniająca udział w bitwie pod Kaniowem w dniu 11 maja 1918 r., fotografie rodzinne żołnierzy AK oraz piłkarzy Pogoni-Lwów w 1914 r., a także skany fotografii 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

ZBIERAJĄ JE REGULARNIE


Instytut Pamięci Narodowej regularnie zbiera dokumenty, odznaczenia i wszelkie inne rzeczy związane z przeszłością Polski.

- Zapraszamy wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek dokumenty, ale również wszelkiego rodzaju pamiątki po swoich dziadkach, ojcach, rodzicach, pochodzące z najnowszej historii Polski. To mogą być filmy, fotografie, pieczątki, transparenty. Wszystko nas interesuje co dotyczy naszej najnowszej historii od roku 1914, a nawet wcześniej - mówi Robert Chrzanowski z archiwum gdańskiego oddziału Instytutu.

Pamiątki można przekazywać do Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. W ich ocenie pomogą specjaliści. Część materiałów od darczyńców można oglądać w Internecie na archiwumpamieci.pl.

Daniel Wojciechowski/mkul


Zobacz Galerię