Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba

piątek,

07 grudnia 2018

11:15

W Tczewie walczą z fałszywymi informacjami z internetu. To odpowiedź na ruchy antyszczepionkowe

Tczewski sanepid uruchomił punkt konsultacyjny w sprawie szczepień. Akcja jest prowadzona w związku z przypadającym 7 grudnia Ogólnopolskim Dniem Szczepień Ochronnych.
Uruchomienie punktu informacyjno-konsultacyjnego to odpowiedź na ruchy antyszczepionkowe.

– Zamiast pójść do lekarza, szukamy wiedzy w internecie, a tam często można trafić na informacje, które nie mają podparcia merytorycznego – mówi Aleksandra Nawrocka z sekcji epidemiologicznej tczewskiego sanepidu. – My służymy wiarygodną wiedzą, także gromadzonymi przez nas danymi. Informujemy o niepożądanych odczynach poszczepiennych i zalecanych szczepieniach nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych – dodaje.

Punkt informacyjno-konsultacyjny w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej będzie czynny 7, 12, 14 grudnia w godzinach 9-14 oraz w sobotę 15 grudnia w godzinach 9-13.

"SZCZEPIMY, BO MYŚLIMY"
 
Organizatorzy akcji zachęcają też do złożenia podpisu pod obywatelskim projektem ustawy "Szczepimy, bo myślimy". Można to zrobić w siedzibie tczewskiego sanepidu przy ulicy Obrońców Westerplatte 10.

Sam projekt, poparty przez Naczelną Radę Lekarską, 6 grudnia trafił do Sejmu. Zakłada wprowadzenie punktów za szczepienie dzieci jako jednego z kryteriów podczas przyjmowania do publicznych przedszkoli i żłobków.

Marszałek Sejmu ma teraz dwa tygodnie na przyjęcie zawiadomienia. Później inicjatorzy akcji w ciągu trzech miesięcy będą musieli zebrać 100 tys. podpisów, aby ich projekt trafił pod obrady.
 
Wojciech Stobba/mk