Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Michał Kułakowski

czwartek,

06 grudnia 2018

19:32

Badania, nauka pierwszej pomocy i rejestracja jako potencjalny dawca szpiku. A wszystko to w mikołajkowym tramwaju

Już po raz piąty na gdańskie tory wyjechał specjalny, mikołajkowy tramwaj. Można w nim było zrobić profilaktyczne badania, zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i nauczyć pierwszej pomocy. Wszystko odbyło się w ramach akcji "Zrób prezent - podziel się sobą".

Mikołajkowy tramwaj kursował na trasie Strzyża-Siedlce w Gdańsku. Każdy, kto do niego wsiadł, mógł się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku, złożyć oświadczenie woli w sprawie oddania organów do transplantacji po śmierci, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, a także zbadać sobie ciśnienie i poziom cukru we krwi. 


"NIE MA SIĘ CZEGO OBAWIAĆ"

- To jest szczególny dzień, każdy dostaje prezenty od Świętego Mikołaja, a my zachęcamy ludzi, żeby się dzielić sobą i pomagać innym. Wiele osób wciąż czeka na swojego bliźniaka genetycznego, dlatego jest to tak bardzo ważne, żeby zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Nie ma się czego obawiać, natomiast trzeba się dobrze zastanowić, zanim się zarejestruje. Robiąc to dajemy komuś nadzieję. Nie może być tak, że jeżeli już do nas zadzwonią z fundacji, przejdziemy badania, a my w ostatnim momencie się wycofamy - tłumaczy Marta Czyż-Taraszkiewicz, prezes "Fundacji z Pompą", nasza redakcyjna koleżanka i jedna z organizatorek akcji "Zrób prezent - podziel się sobą".

"WARTO POMAGAĆ INNYM"

W mikołajkowej akcji wzięła udział grupa młodych wolontariuszy. Podczas kursu przekonywali, że warto pomagać innym. - Osobiście lubię pomagać, ale mój brat był chory na białaczkę. Strasznie się tym przejmowałem, to był naprawdę ciężki moment w moim życiu. W takich akcjach sprawia mi przyjemność sama możliwość jej rozpowszechniania. Po prostu czuję się lepiej, wiedząc, że robię coś dla innych - mówili.

- Nasza misja jako wolontariuszy jest bardzo ważna. Zadaniem jest pomaganie ludziom, odpowiadanie na ich pytania i rozwiązywanie wątpliwości związanych z rejestracją na potencjalnego dawcę szpiku. Jeżeli ktoś nie może oddawać szpiku lub krwi, to warto, żeby inna osoba była świadoma, jak wiele może zmienić i jak wielką moc ma taka pomoc - wyjaśniali.

PIĄTA EDYCJA

To 5 edycja akcji "Zrób prezent - podziel się sobą". Jej organizatorami są Fundacja z Pompą, Fundacja "Organiści", Stowarzyszenie "Adiutare", Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

mkul


Zobacz Galerię