Wiadomości
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

czwartek,

06 grudnia 2018

14:00

Prezydent Andrzej Duda w Elblągu. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu gotowe do działania

Po ćwiczeniach "Anakonda 18" dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu gotowe do działania. W czwartek uroczyste zakończenie manewrów i nadanie certyfikatu elbląskiej dywizji. Biorą w nim udział prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Podczas ćwiczenia Anakonda 18 udało się zrealizować wszystkie zakładane elementy - podkreślił prezydent. Jak zaznaczył, ćwiczono nie tylko działania bojowe, ale też obronne wobec działań hybrydowych.

W południe w klubie garnizonowym odbyła się projekcja filmu z ćwiczeń "Anakonda 18". Zaproszeni goście oraz przedstawiciele mediów mogli zobaczyć, jak wyglądały ćwiczenia, które rozpoczęły się w listopadzie, a dziś oficjalnie się kończą.

UROCZYSTA CERTYFIKACJA

Potem wszyscy przeszli na plac, na którym odbyła się uroczystość certyfikacji. Tam żołnierze złożyli meldunek prezydentowi RP, który dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z żołnierzami.

Jak powiedział Andrzej Duda, Anakonda 18 to "duże wydarzenie ćwiczebne", które odbywało się nie tylko na terenie Polski, ale i w państwach bałtyckich. Ćwiczenie - podkreślił prezydent - było niezwykle wymagające. - Oznaczało z jednej strony tradycyjne ćwiczenie działań bojowych, ale też obronne wobec działań hybrydowych - mówił Duda. - Gratuluję, że udało się zrealizować wszystkie założone elementy - dodał.

Prezydent pogratulował także wszystkim zaangażowanym w proces tworzenia i certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. - Doskonała ocena uzyskana w certyfikacji stanowi potwierdzenie nie tylko ciężkiej pracy, ale jest z pewnością powodem do wielkiej satysfakcji - podkreślił. Andrzej Duda wręczy też trzy nominacje generalskie.

"ŻOŁNIERZE UDOWODNILI, ŻE SĄ SOLIDARNI"

- Ćwiczenia Anakonda 18 były "dużym wyzwaniem", któremu żołnierze NATO sprostali - podkreślił z kolei szef MON Mariusz Błaszczak. - Żołnierze naszych wojsk sojuszniczych udowodnili, że są sprawni, udowodnili, że potrafią ze sobą współpracować, udowodnili naszą solidarność i troskę o wspólne bezpieczeństwo - stwierdził minister obrony narodowej.

Później podpisano protokół certyfikacji oraz list o osiągnięciu pełnej zdolności przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód. Zostanie on przekazany dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie.

NAJWIĘKSZE MANEWRY WOJSKA POLSKIEGO

Ćwiczenie "Anakonda 18" to największe manewry Wojska Polskiego w tym roku. Są sprawdzianem możliwości współdziałania najważniejszych organów dowodzenia polskich Sił Zbrojnych z wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód to w sumie około trzystu oficerów m.in. z Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj materiału naszego dziennikarza:

 

Wojciech Stobba/PAP/mich