Wiadomości
Fot. wikimedia.org

środa,

05 grudnia 2018

18:36

Lotos uruchomi dwa pierwsze w Polsce punkty tankowania wodoru. Powstaną w Warszawie i Gdańsku

Punkty powstaną do 2021 roku. Wcześniej na terenie rafinerii w Gdańsku zostanie wybudowana instalacja do oczyszczania oraz sprzedaży i dystrybucji wodoru. Projekt zaprezentowano w środę podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

- Ten projekt dokona znaczącej zmiany w naszym kraju. Na paliwie wodorowym będzie można swobodnie przejechać z Warszawy do Gdańska albo - bo to podobny dystans - do Niemiec. Znacząco zwiększajmy zasięg samochodów o napędzie wodorowym - mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Tym projektem chcemy wyjść z wodorem na zewnątrz. Pokazaliśmy infrastrukturę do oczyszczania wodoru i do komercyjnej sprzedaży - dodaje wiceprezes Zarządu do spraw Inwestycji i Innowacji Grupy Lotos Patryk Demski.

CZYSTY WODÓW DO SPRZEDAŻY W TRANSPORCIE

To pierwszy w Polsce projekt, który wprowadza czysty wodór do sprzedaży w transporcie. Oba stanowiska tankowania wodoru razem z instalacją do jego oczyszczania i dystrybucji zostaną w 20 procentach sfinansowane z pieniędzy unijnych. Inwestycja jest warta 10 milionów euro.

Rafineria Grupy Lotos w Gdańsku produkuje teraz 13 ton wodoru na godzinę, jednak w planach jest wzrost produkcji do 16,5 tony. 

ds/mich