Wiadomości
Fot. Krzysztof Tomasik

czwartek,

06 grudnia 2018

07:00

Wyremontowano Basztę Czarownic w Słupsku. W czwartek otwarcie wyjątkowej wystawy "Ciałopalenie"

Baszta Czarownic w Słupsku została wyremontowana. Przez ostatnie trzy miesiące w Baszcie wykonano remont dachu, wymieniono podłogi oraz instalację elektryczną i oświetlenie. Już w najbliższy czwartek O 17:00 zostanie w niej otwarta wystawa "Ciałopalenie" Michała Żesławskiego, opowiadająca o migracyjnych historiach miast związanych z opuszczeniem lub przesiedleniem.


Zakres wykonanych prac budowlano-remontowych przeliczono na kwotę ponad 320 tys. zł. Baszta Czarownic, jako ostatni z trzech salonów wystawienniczych Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, zyskała po przeprowadzonym remoncie profesjonalne oświetlenie ekspozycji. Po zakończonych pracach Baszta została oddana ponownie do użytku 3 grudnia.

EKSPERYMENT W WYSTAWIE

„Ciałopalenie", wystawa autorstwa Michała Żesławskiego, zostanie otwarta już w w czwartek o godzinie 17.00. Jej koncept ma swoje źródło w migracyjnych historiach miast związanych z opuszczeniem lub przesiedleniem. Kiedy wspominamy znane nam miejsca, przywołujemy w myślach charakter przestrzeni, wraz wypełniającą ją społecznością̨ i kulturą. W pozornej monotonii rozgrywa się̨ spektakl życia codziennego, gdzie jednak z czasem zmieniają się postaci, a otoczenie zawłaszcza natura, drążąc dziury w budynkach i rozsiewając na nich trawę. W zależności od tego, jak dynamicznie toczą̨ się̨ losy, rzadziej lub częściej dźwięki gasną̨, a okna kamienic wypełniają̨ się̨ pustką, by znów za jakiś czas stworzyć historię.

W projekcie wystawienniczym „Ciałopalenie" punktem wyjścia jest eksperyment, w którym zostaje wykorzystany charakter i przeświecalne właściwości porcelany do stworzenia abstrakcyjnego obrazu mieszkańców (lub w zależności od interpretacji – pustych miejsc) za sprawą wykorzystania włosów, będących odpadami z lokalnych salonów fryzjerskich, które połączone z masą porcelany zostają̨ uformowane w artefakty poddane paleniu, tworząc autorską interpretację litofanów. Działania prezentowane są̨ narracją i metaforą obecności/nieobecności, miejsca/nie-miejsca za pomocą̨ materii ogniotrwałych i amorficznych. Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Słupsk.

JEDEN Z NAJSTARSZYCH ZABYTKÓW, STRACONO TAM 18 KOBIET

Baszta Czarownic jest jednym z najstarszych zabytków architektury gotyckiej, wpisujących się w kulturalną mapę miasta Słupska. Została wzniesiona w latach 1411-1415. Powszechnie jest zanana jako miejsce, w którym przetrzymywano kobiety posądzane o czary. Początkowo miejsce to spełniało funkcję obronną, dopiero w XVII wieku przebudowano je na więzienie. Według dostępnych źródeł archiwalnych stracono tam 18 kobiet. W XIX wieku basztę przerobiono na magazyn, a na początku XX wieku było to mieszkanie. W marcu 1945 roku budynek został częściowo spalony przez wojsko rosyjskie. W roku 1975 Basztę Czarownic odbudowano, a rok później przeznaczono na galerię sztuki.

Była pierwszą galerią nowo powstałego Biura Wystaw Artystycznych, natomiast obecnie jest jednym z trzech obiektów wystawienniczych należących do Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Galeria ma trzy poziomy. Organizowane w niej są wystawy malarstwa, fotografii, małych form rzeźbiarskich, grafiki, rysunku i instalacji przestrzennych.

DZIĘKI DOTACJI

Dzięki udzieleniu dotacji z budżetu Województwa Pomorskiego, a także dotacji ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku i Miasta Słupsk zrealizowano zadanie o nazwie: „Modernizacja gotyckiej Baszty Czarownic – obiektu Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku".

 


oprac. pOr