Wiadomości
Gdańska Choinka na Długim Targu Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment

środa,

05 grudnia 2018

20:10

Tysiące lampek, dziesiątki bombek i ozdób. Na Długim Targu rozbłysła 17-metrowa choinka [ZDJECIA]

Świąteczne iluminacje zagościły w mieście na dobre. Podobnie jak rok temu, na Długim Targu udekorowano 17-metrową sztuczną choinkę.


Na Długim Targu w Gdańsku, tuż obok Fontanny Neptuna, rozbłysła 17-metrowa choinka. Świąteczna iluminacja przyciągnęła tłumy gdańszczan.

Tradycja wspólnego włączania światełek na choince sięga 1989 roku, a Gdańsk był pierwszym miastem, który wprowadził ten zwyczaj. Podobnie jak w ubiegłym roku, choinka jest sztuczna. To właśnie wtedy po raz pierwszy miasto zdecydowało o tym, żeby nie stawiać żywego drzewka w geście solidarności z osobami poszkodowanymi w ubiegłorocznej nawałnicy.

 

choinka34

Fot. Radio Gdańsk / Jacek Klejment


Od 1999 r. Fundacja Choinki Gdańskiej oraz "Plama" Gdański Archipelag Kultury wspólnie organizują wydarzenie pod nazwą "Gdańska Choinka”. Tej imprezie towarzyszy zawsze mnóstwo atrakcji. Głównym punktem programu, oprócz oczywiście zapalenia światełek na choince, jest przyjazd, a raczej przypłynięcie do miasta Świętego Mikołaja. W tym roku Mikołaj wraz ze swoją świtą odjechał przez Długi Targ w zabytkowym samochodzie.

jk


Zobacz Galerię