Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Sylwester Pięta

środa,

05 grudnia 2018

15:00

Są chętni na polskie Kormorany. Prezes stoczni Remontowa mówi o trzech innych państwach

- Trzy państwa są poważnie zainteresowane zakupem polskich niszczycieli min typu Kormoran II - poinformował prezes stoczni Remontowa Shipbuilding Piotr Dowżenko.

W gdańskim zakładzie odbyła się uroczystość położenia stępki pod drugą jednostkę typu Kormoran II. To nowoczesny niszczyciel min zaprojektowany i zbudowany w Polsce. Pierwsza jednostka z serii weszła do służby w polskiej Marynarce Wojennej w listopadzie 2017 roku rok temu i już wtedy mówiono o zainteresowaniu innych marynarek. Potwierdził to podczas dzisiejszej uroczystości Piotr Dowżenko.

ROZMOWY TRWAJĄ

- Do jednego konkretnego klienta, który był w tamtym czasie, dołączyło dwóch kolejnych. Jeden zwrócił się do rządu z wnioskiem o udostępnienie technologii i prowadzimy rozmowy w tej sprawie. Odbyła się także prezentacja projektu marynarce innego państwa, które również jest zainteresowane Kormoranem. Klient określił swoje wymagania i one nieco różnią się od jednostek budowanych dla naszej floty, ale dialog trwa. Ostatnie rozmowy odbyły się dwa tygodnie temu - mówił Piotr Dowżenko.

CIĄGŁE UDOSKONALENIA

Budowa drugiej jednostki dla polskiej Marynarki Wojennej, która trwa w stoczni Remontowa Shipbuilding, ma zakończyć się w 2020 roku. Trzeci okręt tej serii ma zostać przekazany polskiej Marynarce Wojennej w 2021 roku. Kolejne okręty będą nieco różniły się od poprzedników, ponieważ stocznia wspólnie z Centrum Techniki Morskiej - na bazie doświadczeń marynarzy - udoskonalają kolejne jednostki.

- Jest to np. wzbogacenie konfiguracji autonomicznego robota podwodnego Hugin, w który jest wyposażona jednostka nr 1. Chodzi o to, aby robot mógł wykonywać więcej zadań - wyjaśnia Piotr Dowżenko.

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA

Jednym z atutów Kormorana jest system walki SCOT, który został opracowany w Centrum Techniki Morskiej. To swego rodzaju serce, mózg i układ nerwowy okrętu.

- Wszystkie rozwiązania, które dostarczyliśmy na ten okręt, są rozwiązaniami bardzo nowoczesnymi. Dotyczy to np. systemu obrony biernej okrętu, który jest systemem pionierskim. Możemy go zresztą dostarczyć nie tylko na Kormorana, ale też na inne okręty budowane czy to dla naszej marynarki, czy dla marynarek innych państw - mówi Hubert Jando, rzecznik CTM.

 

Sylwester Pięta/mili