Wiadomości
Fot. PAP/Marcin Obara

wtorek,

04 grudnia 2018

16:11

Prezydent i szef MON złożą wizytę w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji w Elblągu

Prezydent Andrzej Duda oraz szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w czwartek będą w Elblągu. Złożą wizytę w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji.

Ich przyjazd związany jest z zakończeniem ćwiczeń Anakonda 18. To największe manewry Wojska Polskiego w tym roku. Są one sprawdzianem możliwości współdziałania najważniejszych organów dowodzenia polskich Sił Zbrojnych z cywilnymi strukturami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, a także wybranymi strukturami dowodzenia NATO. Jednym z najważniejszych elementów ćwiczeń Anakonda 18 jest proces certyfikacji zdolności Dowództwa Dywizji do działania.

ZDOLNOŚĆ ŻOŁNIERZY DO DOWODZENIA JEDNOSTKAMI

Od 1 grudnia w Elblągu przebywa kilkudziesięciu inspektorów zespołu certyfikującego utworzonego przez Allied Land Command (Dowództwo Sił Lądowych NATO), którzy sprawdzają zdolność żołnierzy dowództwa dywizji do dowodzenia jednostkami z różnych krajów podczas konfliktu o wysokiej intensywności. Pozytywna ocena Dywizji Północny Wschód łączy się z przekazaniem jej w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie.

Jak nieoficjalnie wiadomo - podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda ma wręczyć trzy nominacje generalskie.

PAP/js/pOr