Wiadomości
Fot. IPN Oddział w Gdańsku

poniedziałek,

03 grudnia 2018

13:47

Oczyścili krzyże i pomniki. Wspólna akcja miasta i gdańskiego IPN na Zaspie

Oczyszczono 250 krzyży i pomników na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. To wspólna akcja miasta i Instytutu Pamięci Narodowej. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oczyścił 200 pomników, natomiast Instytut Pamięci Narodowej 50.

- Nagrobki na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu czyścimy od zeszłego roku. Wówczas wyczyściliśmy około 80 z nich. W tym roku postanowiliśmy kontynuować akcję i zaprosiliśmy Zarząd Dróg i Zieleni do przyłączenia się - wyjaśnia Jan Hlebowicz - rzecznik gdańskiego IPNu.


ŚRODKI OD WOJEWODY

GZDiZ oczyścił i zabezpieczył 200 pomników. Magdalena Kiljan, rzeczniczka spółki miejskiej, wyjaśnia, że to wojewoda pomorski dba o cmentarze wojenne i to za środki, które przekazał, GZDiZ wykonywał prace.

- Pierwotnie te pieniądze miały zostać przeznaczone na budowę betonowego krzyża, który miał stanąć w miejsce spalonego. Przetargu nie udało się rozstrzygnąć, był ogłaszany dwukrotnie i w porozumieniu z wojewodą środki zostały przekazane na czyszczenie pomników - podsumowuje Magdalena Kiljan.

Przetarg na budowę nowego krzyża na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu ma zostać ponownie ogłoszony w przyszłym roku.

BĘDĄ KONTYNUOWAĆ PRACE

Przywracanie pierwotnego wyglądu pomnikom na cmentarzu na Zaspie ma być kontynuowane. Tegoroczne prace pochłonęły w sumie 104 tys. zł, z czego 20 tys. ze środków IPNu, a 84 tys. zł pochodziło od wojewody pomorskiego.

Daniel Wojciechowski/mkul