Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

środa,

28 listopada 2018

18:14

Rekordowy "Pan Tadeusz" w Słupsku. Jednocześnie czytało ponad 600 osób

610 osób w Słupsku przeczytało wspólnie fragment "Inwokacji" dzieła Adama Mickiewicza. Tym samym ustanowiono nowy rekord Polski. Do wydarzenia włączyli się aktorzy Nowego Teatru w Słupsku, uczniowie oraz mieszkańcy.

Wydarzenie zorganizowano na Placu Zwycięstwa w Słupsku. Miejsce odczytywania inwokacji odgrodzono biało-czerwonymi bandami. Uczestnikom rozdano czerwone i białe kartki z wydrukowanym tekstem fragmentu dzieła Adama Mickiewicza. Ustawiono ich tak, by tworzyli dwie barwy. W północnej części stanęły osoby z czerwonymi kartkami, a w południowej z białymi. Każdy uczestnik został spisany i nagrany, aby wynik formalnie zatwierdziło Biuro Rekordów Polski. Na znak, wszyscy wspólnie przeczytali fragment inwokacji.


REKORD W CZYTANIU INWOKACJI

- 610 osób, rekord Polski w publicznym czytaniu utworu Adama Mickiewicza uważamy za wygrany - mówił ze sceny Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku.

W biciu rekordu wzięli udział głównie uczniowie słupskich szkół.

- Bardzo fajny pomysł. Możemy się zintegrować, nie być przy okazji na lekcjach. Możemy także kultywować właśnie "Pana Tadeusza", dzieło Adama Mickiewicza - mówiła jedna ze słupskich licealistek.

AKCJA NA 100-LECIE

Inicjatorem bicia rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu fragmentu "Pana Tadeusza" był Nowy Teatr w Słupsku. Wydarzenie zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do pobicia rekordu potrzebny był udział przynajmniej 302 osób.

Paweł Drożdż/mkul