Wiadomości
Fot. Wikipedia

wtorek,

27 listopada 2018

18:20

180 rozpraw, ponad 700 świadków - proces Amber Gold dobiega końca. Na wyrok jeszcze poczekamy

Udało się już przesłuchać wszystkich świadków w procesie Amber Gold. Jest szansa, że w pierwszym kwartale przyszłego roku Marcin i Katarzyna P. usłyszą wyroki. Największy w historii gdańskiego wymiaru sprawiedliwości proces trwa 2,5 roku. W tym czasie odbyło się 181 rozpraw, podczas których przesłuchano 731 świadków i 10 biegłych.
Jak mówi Tomasz Adamski z Sądu Okręgowego w Gdańsku, sąd czeka jeszcze na protokoły przesłuchań świadków z zagranicy. - Mamy taki przypadek, że skierowano odezwy do przedstawicielstw dyplomatycznych za granicą. Wtedy świadek przesłuchiwany jest za granicą i protokół z przesłuchania jest zwracany do sądu. Sąd ujawnia ten dowód na rozprawie - zaznacza. 


UZASADNIENIE PISEMNE

Sędzia Lidia Jedynak, która prowadzi proces Amber Gold, zajmuje się tylko tą sprawą. - Później zapewne będzie musiała sporządzić uzasadnienie pisemne. W zależności od wyniku postępowania, można się spodziewać, że któraś ze stron złoży wniosek. Sędzia sporządzi uzasadnienie i wówczas będzie rozpoznawała kolejne sprawy - dodaje Adamski.

Marcin i Katarzyna P. są oskarżeni o oszustwo na dużą skalę. Zdaniem prokuratury w wyniku ich działania 19 tysięcy osób straciło ponad 800 milionów złotych. Oskarżonym grozi 15 lat więzienia.


Grzegorz Armatowski/pOr