Wiadomości
Fot. WUOZ Słupsk

środa,

21 listopada 2018

11:47

Z najstarszej apteki w Słupsku zniknęło zabytkowe wyposażenie. Wiemy, co się z nim stało

Zdemontowano zabytkowe wyposażenie najstarszej apteki w Słupsku. Obiekt ma ponad trzysta lat.
Konserwacja mebli i boazerii pochodzącej z XVIII i XIX wieku potrwa niemal półtora roku. Chodzi o dawną aptekę Dworską przy Starym Rynku 5 w Słupsku. Obiekt przejęła niedawno sieć apteki, która przeprowadziła remont.

"MIESZKAŃCY MOGĄ BYĆ SPOKOJNI"

Przy okazji z budynku zniknęło zabytkowe wyposażenie, które zastąpiono nowoczesnymi meblami. - To zmiana chwilowa - zapewnia Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku. - Całość wyposażenia jest poddawana renowacji, prace przeprowadza specjalistyczna firma. Mogę zapewnić i uspokoić mieszkańców, że każdy element wróci na swoje miejsce.

UZUPEŁNIONE WYPOSAŻENIE

Chodzi nie tylko o zabytkową ladę, regały, pilastry, ale również boazerię i kasetony na suficie. - Oryginalne wyposażenie zostanie uzupełnione o nowe elementy tam, gdzie będzie to niezbędne. Niestety prace potrwają do marca roku 2020 - podkreśla Krystyna Mazurkiewicz-Palacz.

Pierwsze wzmianki o aptece działającej w tym miejscu pochodzą z roku 1723. Kamienica jest wpisana do rejestru zabytków wraz z wyposażeniem oraz adnotacją, że pomieszczeń nie można zaadaptować na inną działalność niż apteczna.
 
Przemysław Woś/mili